Stratejik ve dönüşümcü liderlik ile işgören performansı ilişkisi: Sağlık sektöründe bir araştırma
The relationship between strategic and transformational leadership and individual performance: A research in health sector
  1. Tez No: 546319
  2. Yazar: ERMAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Tez çalışmasının temel amacı stratejik ve dönüşümcü liderlik ile işgören performansı arasındaki ilişkinin sağlık sektöründeki işgörenler aracılığıyla incelenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde liderlik, strateji, stratejik liderlik ve dönüşümcü liderlik; ikinci bölümünde bireysel performans; üçüncü bölümünde ise alan araştırması yer almaktadır. Alan araştırması, Malatya ilinde görev yapan sağlık işgörenleri aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Alan araştırmasında veri toplama aracı olarak anket formları kullanılmış ve değişkenlerin birbiriyle ilişkisi yapısal eşitlik modeli aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sağlık örgütlerinde gerçekleştirilmesinin bazı sebepleri vardır. Bu sebeplerden öne çıkanlar; sağlık örgütlerinin insan hayatındaki rolü, bu örgütlerdeki işgören sayısının fazlalığı, ülkemizdeki sağlık harcamalarının yüksekliği ve giderek artan nüfusun sağlık ihtiyaçlarına cevap verme zorunluluğudur. Ek olarak, yazın taramasında her iki liderlik türünün bireysel performansa etki ettiği bir çalışmaya rastlanamamıştır. İfade edilen hususlardan ötürü çalışmanın yazına katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Yapılan istatistik analizleri sonucunda stratejik ve dönüşümcü liderlik ile bireysel performans ilişkisinin pozitif yönlü ve zayıf olduğu görülmüştür. Bu durum her iki liderlik türünün sağlık işgörenlerinin performansını artırmada tek başına yeterli olmadığı ve mevcut durumu iyileştirmek için köklü reformlar yapılması gerektiği şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis study is to examine the relationship between strategic and transformational leadership and employee performance through employees in the health sector. In the first part of the study leadership, strategy, strategic leadership and transformational leadership; in the second part individual performance; in the third part field research is included. The field survey was conducted through health workers working in the province of Malatya. In the field research, questionnaire forms were used as data collection tools and the relationship of the variables with each other was analyzed through structural equation model. There are some reasons why the study is carried out in health organizations. The highlights of these reasons are; The role of health organizations in human life, the high number of employees in these organizations, the high level of health expenditures in our country and the increasing need to meet the health needs of the growing population. In addition, there were no studies on the individual performance of both types of leadership in the literature review. It is thought that the study will contribute to the literature due to the issues mentioned. As a result of the statistical analysis, it was observed that the relationship between strategic and transformational leadership and employee performance was positive and weak. This situation is interpreted as noting that both types of leadership alone are not sufficient to increase the performance of health workers and that radical reforms should be made to improve the current situation.