Sosyal inşacılık: Vatandaş oluşturma sürecinde eğitimin rolü ve Erasmus öğrenim hareketliliği
Social constructivism: The role of education in citizenship formation and Erasmus learning mobility
  1. Tez No: 546320
  2. Yazar: GAMZE UŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
“Sosyal İnşacılık: Vatandaş Oluşturma Sürecinde Eğitimin Rolü ve Erasmus Öğrenim Hareketliliği”isimli bu çalışma, eğitim politikalarının, özelde ise Erasmus Öğrenim Hareketliliğinin vatandaşlık oluşumuna etkisine odaklanarak Avrupa (Birliği) vatandaşlığı kavramının oluşumuna, yerleşimine, kabulüne ya da reddine katkılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla vatandaşlık-sosyal inşacılık-Avrupa bütünleşmesi ortak kümesindeki ilgili literatürün taranması, Eurobarometer verilerinin, alandaki ilgili anket-proje çalışması sonuçlarının, Avrupa Birliği kurumlarının özellikle vatandaşlık-ortak eğitim politikaları noktasındaki karar-rapor-görüş ve önerilerinin içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu değerlendirmenin, temel hipotezimiz olan“Erasmus öğrenim hareketliliği, Avrupa vatandaşlığının ve bütünleşmesinin tesisinde ve kabulünde olumlu bir etkiye sahiptir”önermesini karşılayıp karşılamadığı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This research entitled“Social Constructivism: The Role of Education in Citizenship Formation and Erasmus Learning Mobility”aims to analyze the role of politics of education in formation of European (Union) citizenship, its acceptance or rejection through the affect of Erasmus learning mobility to citizenship formation.For that reason the main aim is to review the common literature of the citizenship-social constructivism and European integration and to analyze the Eurobarometer data, results of the surveys-projects in the field, decisions, reports and recommendations of European Union institutions through content analysis.It would be tested whether our hypothesis“Erasmus learning mobility has a positive impact on the formation and acceptance of European citizenship and integration”is true.