Entegre raporlama uygulamalarının çoklu sermaye öğeleri ve kılavuz ilkeler çerçevesinde analizi
Analysis of integrated reporting practices in the context of multiple capitals and the guiding principles
- Tez No: 546375
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmanın amacı Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesinin çoklu sermaye öğeleri ve kılavuz ilkeleri çerçevesinde entegre raporlama uygulamalarının yıllar itibariyle nasıl ve ne yönde geliştiğini ortaya koymaktır. Bu amaçla payları Güney Afrika Johannesburg Borsasında (JSE) işlem gören altı bankanın 2013-2018 yılları arasındaki beş yıllık dönemde yayınladıkları toplam 30 adet entegre rapor içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve belirlenen 57 kriter ile entegre raporlama skorları hesaplanmıştır. Entegre raporlama skoru iki bileşenden oluşmaktadır. Birincisi, entegre raporlama çerçevesinde tanımlanan her bir sermaye öğesi için belirlenen kriterlere ilişkin açıklama yapılıp yapılmadığı ikincisi ise her bir sermaye öğesi çerçevesinde yapılan açıklamaların kılavuz ilkelere uyumlu olup olmadığıdır. Böylelikle her bir banka ve her bir sermaye öğesi için ayrı ayrı açıklama skorları ile kılavuz ilkelere uyum skorları ve toplamda entegre raporlama skorları hesaplanmıştır. Bulgulara göre toplam entegre raporlama skorları yıllar itibariyle somut bir oranda artış gösterirken, bu artışta kılavuz ilkelere uyum skoru sermaye öğeleri açıklama skorundan daha fazla pay almıştır. Bununla birlikte bankaların entegre raporlama skorları, kullanılan kriterlerin sadece yarısının sağlandığını, gerek sermaye öğelerine ilişkin açıklamalarda gerekse kılavuz ilkelere uyum konusunda alınması gereken daha çok yol olduğunu göstermiştir. Geleneksel kurumsal raporlamada finansal sermayeye ilişkin açıklamalar öne çıkmakta, diğer sermaye türlerine ilişkin açıklamalar ise yıllık raporlarda ya da kurumsal sürdürülebilirlik, kurumsal sosyal sorumluluk, kurumsal yönetim raporları gibi diğer kurumsal raporlama türlerinde az miktarda ve dağınık bir şekilde yer almaktadır. Entegre raporlama ise çoklu sermaye öğeleri ile ilgili açıklamaları bütünsel bir yaklaşımla bir arada ve belirli ilkeler çerçevesinde ele almaktadır ve son yıllarda gün geçtikçe genişleyen bir kullanım alanına ulaşmıştır. Bu sebeple, araştırmanın, çoklu sermaye öğelerinin raporlanmasında entegre raporlama uygulamalarının performansına ilişkin bir fikir vermesi ve bu alanda yapılacak çalışmalara temel oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine how integrated reporting practices have developed in the context of multiple capitals and the guiding principles of the International Integrated Reporting Framework. To this end, over a 5-year period from 2013 to 2018, total of 30 integrated reports of the six banks, listed on Johannesburg Stock Exchange (JSE), were subjected to content analysis in order to calculate integrated reporting scores using 57 criteria. The first component of integrated reporting score is whether the disclosures are made for the criteria specified for each capital, and the second is if those comply with the guiding principles. Thus, for each bank and each capital, disclosure scores, compliance scores and finally total integrated reporting scores were calculated. The main findings showed that while total integrated reporting scores have increased significantly over the years, the guiding principles compliance scores took a larger share form the increase. The results also indicate that the banks' integrated reporting scores were able to meet only half of the criteria used, suggesting that they still have a long way to go in both disclosures on capitals and compliance with guiding principles. In traditional corporate reporting, disclosures on financial capital are prominent but disclosures on other capitals are inadequate and disorganized in annual reports or other types of corporate reporting such as sustainability, corporate social responsibility and corporate governance reports. Integrated reporting is addressing multiple capitals in a holistic way while governing them with guiding principles and its usage area has been expanding continuously in recent years. For this reason, it is expected that the study will provide an idea about the performance of integrated reporting practices in reporting multiple capitals and will serve as a basis for future studies in this area.