Çocukluk çağ ruhsal travmalar ve affetmenin kişilerin savunma mekanizmalariyla ilişkisi
The relatıonshıp among chıldhood trauma and forgıveness wıth defense mechanısms of persons
- Tez No: 546378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK GÜZİDE PUR KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada kişilerin savunma mekanizmaları ile affetme ve çocukluk çağı ruhsal travmalarının ilişkisi değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 18-55 yaş arası 417 katılımcı (246 kadın ve 171 erkek) oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği, Heartland Affetme Ölçeği, Savunma Biçimleri Testi ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çocukluk çağı ruhsal travmaları ve affetme ile savunma mekanizmaları arasındaki ilişkilerin değerlendirilebilmesi amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan korelasyon analizinin bulgularına göre aralarında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucuna göre ise affetme ve çocukluk çağı ruhsal travmalarının immatür ve matür savunma mekanizmalarını yordadığı görülmektedir. Yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgular literatür ile genellikle tutarlı olduğu saptanmış ve bu bulgular literatür çercevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship among defense mechanisms of individuals and forgiveness and childhood traumas were evaluated. The sample of the study consisted of 417 participants (246 women and 171 men) aged between 18-55 years. Childhood Spiritual Trauma Scale, Heartland Forgiveness Scale, Defense Forms Test and Personal Information Form were used as data collection tools. Correlation analysis was performed in order to evaluate the relationships between childhood mental trauma and forgiveness and defense mechanisms. According to the findings of correlation analysis, significant relationships were found between them. According to the results of regression analysis, it is seen that forgiveness and childhood traumas predicted immature and mature defense mechanisms. The results obtained from the analysis are generally consistent with the literature and these findings have been discussed in the literature.