İşletmelerde iç kontrol sistemi ve iç denetimin önemi
The effecti̇veness of internal control system and the importance of the internal audit in enterprises
- Tez No: 546379
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAİT SEVGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İşletmelerde iç kontrol sistemi ve iç denetimin önemi başlıklı tezin amacı; etkin bir iç kontrol ve iç denetimin oluşması halinde faaliyetlerin şirket politikalarına uyumlu olarak gerçekleşip, düzenli bir şekilde yürütülüp, kaynakların etkin kullanılıp hata ve hilelerin fark edilip önlenmesini, muhasebe kayıtlarının eksiksiz ve hatasız olmasını, finansal bilgilerin güvenilir ve zamanında hazırlanmasının sağlanmasıyla oluşur. Tezin ilk bölümünde iç kontrole yer verip kontrol kavramının tanımı, özellikleri, amaç ve unsurları incelenmiş, iç kontrol sisteminin Türkiye'deki işleyişine yer verilmiştir. Devam eden bölümlerde iç denetimi ayrıntılı olarak inceleyip etkin çalışan iç kontrol ve iç denetim sisteminin gerekliliğini uygulamalı olarak bir firma üzerinde gösterilmeye çalışılmıştır. Uygulamanın sonucunda orta ve büyük ölçekli firmalarda etkin bir iç kontrol ve iç denetim sistemini küreselleşme, uluslararası yatırımların artması, işlem gören kalemlerin fazlalaşması, verimliliği artırmak istemeleri gibi birçok nedenden dolayı ihtiyaç olduğu kanaatine varılmıştır. ANAHTAR KELİME: İç kontrol İç denetim İç kontrol Sistemi
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is the internal control system and the importance of internal audit in enterprises; In case an effective internal control and internal audit occurs, activities are carried out in accordance with the company policies and are carried out on a regular basis and resources are used effectively, errors and tricks are realized and prevented, accounting records are complete and error-free, financial information is prepared in a reliable and timely manner The first part of the definition of internal control in place to check whether the thesis concept, features, objectives and examined the elements, are given to the functioning of the internal control system in Turkey. In the following chapters, it was tried to show the necessity of the internal control and internal audit system which is effective in examining the internal audit in detail and applied on a firm. As a result of the application, it has been concluded that there is a need for many reasons such as globalization, increasing international investments, increasing items being processed, wanting to increase efficiency, and effective internal control and internal audit system in medium and large companies.