Temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkeleri ışığında seçim sistemleri, hükümet biçimleri ve Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal düzeni
Electoral systems, types of government and constitutional order of The Republic of Turkey in light of the principles of justice in representation and stability in governance
  1. Tez No: 546395
  2. Yazar: FURKAN ÇİRKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; çoğunluk, nispi temsil ve karma seçim sistemlerinde temsilde adalet ve yönetimde istikrarın ne ölçüde sağlandığı inceleme konusu yapılmaktadır. Birinci bölümde bu iki ilkenin, farklı seçim sistemleri içinde nasıl bağdaştırılmaya çalışıldığı incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde; meclis hükümeti sistemi, parlamenter sistem, yarı başkanlık sistemi ve başkanlık sisteminin yasama organında temsilde adaleti ve yürütme organında yönetimde istikrarı ne ölçüde sağladığı inceleme konusu yapılmaktadır. Özellikle bu bölümde; hükümet sistemlerinin uygulamadaki örnekleri olan İsviçre, İngiltere, Fransa ve ABD ülkeleri inceleme altına alınmaktadır Çalışmanın üçüncü bölümünde ise; 2017 yılında yapılan Anayasa değişikliğine göre Türkiye inceleme altına alınmaktadır. Türkiye'de uygulanmakta olan seçim sistemi ve yeni hükümet sistemi, temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkeleri bakımından incelenmektedir. Bu bağlamda; d'Hondt seçim sistemi, yüzde on seçim barajı, yeni getirilen ittifak kurumu, yasama-yürütme organlarının birbirinden ayrılması ve bu organlar tarafından seçimlerin karşılıklı olarak yenilenebilmesi gibi özellikler analiz edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consist of three main chapter. In the first chapter; majority, proportional representation and mixed electoral systems are examined from the perspective of the principles of justice in representation and stability in governance. In this chapter; it's examined how different electoral systems try to conciliate these two principles. In the second chapter; the assembly government, the parliamentary, the semi presidential and the presidential systems are examined. It's examined how these government systems ensure justice in representation in legislative body and stability in governance in executive body. Especially in this chapter; Switzerland, England, France and USA countries are examined. In the third chapter; Turkey making a constitutional amendment in 2017 is examined. The electoral system and the new government system in Turkey is examined from the perspective of the principles of justice in represantation and the stability in governance. In this context; it's tried to analyse some qualities such as the d'Hondt system, the ten percent election treshold, the electoral alliance, the seperation of legistative-exucutive body and the renewal of elections.