Fikriyat ve eylemlilik arasında yeniden milli mücadele hareketi ve Türk siyasal hayatına etkileri
Anew national struggle movement between idea and action and affects on Turkish political life
- Tez No: 546396
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışma, Yeniden Millî Mücadele Hareketinin bir dernek olarak kurulduğu 1967 yılından günümüze Türk siyasal hayatında nasıl bir yer kapladığı, kırılma noktalarının neler olduğu ve en önemlisi teşkilatın hangi sebeplerden ötürü dağıldığını tespit etmek üzere toplumsal hareket teorileri ışığında hazırlanmıştır. Çalışma nitel ve betimleyici bir araştırmadır. Çalışmada konu ile ilgili kişilerle yapılan mülakatlara ait ses kayıtlarından elde edilen çıktılar birincil veri olarak kullanılmıştır. Yeniden Millî Mücadele Hareketi ilk çerçevesini 1960'ların sonunda toplumsal destek bulabileceği milliyetçi-muhafazakâr bir düzleme oturtarak hızlı bir büyüme gerçekleştirmiştir. Teşkilatın fikriyatı millîlik ideolojisinin oluşturduğu şemsiye altında hayat bulmuştur. Bu ilk çerçeve 12 Mart 1971 Muhtırası'ndan itibaren ve teşkilat dağılana kadar devam eden süreçte muhafazakârlıktan milliyetçiliğe doğru evrilerek yoluna devam etmiş ve hareketin muhafazakârlığı periferide tutarak milliyetçilik vurgusunu merkeze taşıdığı algısı üyeler üzerinde etkili olmuştur. Çalışmanın sonucunda ortaya çıkan ana bulgu, teşkilatın; kendi oluşumunu ayakta tutabilecek, yenilenmiş, istişare mekanizmasının demokratik yöntemlerle işletildiği ve müntesiplerin değişen toplumsal ihtiyaçlarını baz alan özellikte üstün bir çerçeveye geçiş sağlayamadığı için dağıldığıdır. Üyelere başta sahip olunan milli devlet hedefi gibi uzun soluklu bir ideal sunulamamış akabinde ortaya yaratıcılığını kaybetmiş, müntesiplerin beklentilerine cevap vermeyen ve milliyetçi referansları baz alan bir çerçeve çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared in the light of the social movement theories in order to find out how the Anew National Struggle Movement took place in the Turkish political life since its establishment in 1967 as an association, what are the breaking points, and most importantly the disintegration reasons of the movement. The study is a qualitative and descriptive research. The outputs obtained from the audio recordings of the interviews had with the related persons were used as the primary data. The Anew National Struggle Movement achieved a rapid growth by placing its first framework on a nationalist-conservative ground in which it could find social support in the late 1960s. The idea of the organization aroused under the umbrella of the national ideology. This first framework proceeded on its way by evolving from conservatism to nationalism during the period from the Coup of March 12, 1971 until the organization's disintegration, and the perception that the movement brought the emphasis of nationalism to the center by keeping the conservatism in the periphery had influence over the members. The main finding that emerged as a result of the study was that the organization was disintegrated as it couldn't evolve to a superior framework which would sustain its own formation, be renewed, have a consultation mechanism operated with democratic methods and be based on changing social needs of the followers. A long-term ideal such as the initial nation-state objective couldn't be presented to the members, and then a new framework emerged that lost its creativity, not fulfilling the expectations of the followers and was based on nationalist references.