21. yüzyıl başı toplumsal hareketlerini tahlil eden yaklaşımların karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of approaches relating the 21th century social movements
- Tez No: 546421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF DOĞAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın amacı 21. yüzyılın başında ortaya çıkan toplumsal hareketlerin, sosyal bilimciler tarafından nasıl incelendiğini karşılaştırmalı bir biçimde analiz etmektir. Bu doğrultuda ilk olarak neoliberal kapitalizmin yarattığı toplumsal dönüşümler irdelenmiştir. Teknolojik gelişmeler ve küreselleşme ile birlikte toplumsal hareketlerdeki değişimler kapitalizmin tarihselliği üzerinden açıklanmıştır. Ayrıca güncel toplumsal hareketler analizlerinde sıkça kullanılan sınıf kavramı prekarya ve orta sınıf üzerinden tartışılmıştır. Ardından, örgütlenme biçimlerinin ve taleplerin kendinden önceki dönemlerden kopuşu ifade ettiğini belirten yeni toplumsal hareketler kuramına yer verilmiştir. Daha sonrasında, 1980 sonrası toplumsal hareketlerin söylemleri ve taleplerini belirleyen popülizm kavramı irdelenecektir. Son olarak, demokrasinin sandıkla eşdeğer tutulduğu ve temsilin tekrar tartışılmaya başladığı vatandaşlık kavramına değinilecektir. Her bölümde ortaya çıkan toplumsal hareketler ana akım tartışmalar ve bunlara getirilen eleştiriler üzerinden değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the social movements that emerged at the outset of 21st century by social scientists in a comparative perspective. First of all, the social transformation tripperd by neoliberal capitalism is examined. Technological developments and globalization are key words to understand the social movements within the context the historicity of capitalism. In addition, the concept of class, which is frequently used in current social movements analysis, is discussed through the precariousness and middle class. Moreover, the new social movements theory, which states that the forms of organization and the demands symbolizes a break from the insurrections of previous periods, are included. Then, the concept of populism which determines the discourses and demands of social movements after 1980 is taken into consideration. Finally, the concept of citizenship, in which democracy is considered to be an equivalent to the ballot and representation is discussed. In each section social movements are analyzed within the context of mainstream debates and critiques.