Iğdır ili buğday ekim alanlarında segetal floranın belirlenmesi ve önemli bazı yabancı otların gelişme biyolojilerinin incelenmesi
Determination of segetal flora in wheat fields and investigation of some important weeds growth stages in Igdir province
- Tez No: 546424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜRBÜZ, PROF. DR. İRFAN ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma Iğdır ili buğday ekim alanlarındaki yabancı ot türlerini, yoğunluklarını, rastlanma sıklıklarını, kaplama alanlarını belirlemek ve önemli bazı yabancı otların gelişme biyolojilerini incelemek amacı ile 2017-2018 yılları arasında yürütülmüştür. Bu amaçla Mayıs-Haziran aylarında Iğdır Merkez, Aralık, Karakoyunlu ve Tuzluca ilçelerinde buğday ekim alanları göz önünde bulundurularak sürveyler gerçekleştirilmiştir. Tespit edilen yabancı ot türlerinin rastlama sıklıkları, yoğunlukları (adet/m2) ve kaplama alanları belirlenmiştir. Sahip oldukları yabancı ot tür sayılarına göre en geniş üç familya sırasıyla Asteraceae (18), Brassicaceae (13) ve Poaceae (13) olmuştur. Rastlama sıklığı en fazla çıkan 10 adet dar ve geniş yapraklı yabancı ot türlerinin gelişme biyolojileri BBCH skalası doğrultusunda incelenmiştir. Gelişme biyolojileri incelenen yabancı ot türleri; Convolvulus arvensis L., Cirsium arvense (L.) Scop., Sinapis arvensis L., Galium aparine L., Cerastium sp., Chenopodium album L., Myagrum perfoliatum L., Avena fatua L., Secale cereale L., Polygonum aviculare L. olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2017-2018 with the purpose of determining the weed species, density (plant/m2) and frequency of the weeds in wheat fields of Iğdır province and its districts central, Aralık, Karakoyunlu and Tuzluca during May and June. One square meter quadrats were placed randomly four times in each field and, weed species inside the quadrants were counted and their percentage coverage areas were determined. According to the survey results, the top three largest families were found to be Asteraceae (18), Brassicaceae, (13) and Poaceae (13). Investigated weed species were Convolvulus arvensis L., Cirsium arvense (L.) Scop., Sinapis arvensis L., Galium aparine L., Cerastium sp., Chenopodium album L., Myagrum perfoliatum L. Avena fatua L. Secale cereale L., Polygonum aviculare L. for development of biology according to BBCH scale.