Ağrı ili Hamur ilçesinde kültür bitkilerinde bulunan yabancı otların yoğunluk ve rastlama sıklıklarının belirlenmesi
Determination of density and frequency of weeds in cultivated plants in Hamur district of Ağrı province
- Tez No: 789739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yabancı otlar kültür bitkilerinde ciddi verim ve kalite kayıplarına sebep olurken aynı zamanda hasat işlemlerinide zorlaştırmaktadır. Yabancı otların bu zararlı etkilerini azaltmak için uygulanmakta olan birçok yöntem bulunmaktadır. En uygun mücadele yöntemini belirlemek için yabancı otların bilinmesi gerekmektedir. Bunu için kültür bitkileri yetiştiriciliği yapılan alanlarda belli aralıklarla yabancı otların belirlenmesine yönelik sürveylerin yapılması önem arz etmektedir. Bu çalışma 2022 yılında Ağrı ili Hamur ilçesinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan arpa, buğday, yonca, korunga ve fiğ ekim alanlarında görülen yabancı ot türlerini, yoğunluklarını ve rastlama sıklıklarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Ayrıca bu kültür bitkilerinin yetiştiriciliğini yapan 100 farklı üretici ile yüz yüze anketler yapılmıştır. Yapılan sürveylerde ilçe genelinde 19 familyaya ait 63 farklı yabancı ot türü tespit edilmiştir. Kültür bitkileri düzeyinde bakıldığında en fazla yabancı ot türü sırasıyla korunga ekim alanlarında 17 familyaya ait 42 tür, buğdayda 14 familyaya ait 31 tür, arpada 13 familyaya ait 27 tür, yoncada 16 familyaya ait 25 tür ve fiğ ekim alanlarında ise 12 familyaya ait 18 yabancı ot türü tespit edilmiştir. Kültür bitkilerine göre rastlama sıklığı yüksek olan yabancı otlar; buğdayda Convolvulus arvensis L. (%50), arpada Cardaria draba L. (%65), korungada Convolvulus arvensis L. (%55), yoncada Tragopogon pratensis L. (%45), fiğ ekim alanlarında ise Tragopogon pratensis L. (%60) bulunmuştur. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen yüz yüze anketlerde çiftçilerin %65'i tarımsal üretim alanlarındaki en önemli bitki koruma probleminin yabancı otlar olduğunu belirtmişlerdir. Bu yabancı otlara karşı üreticilerin büyük çoğunluğu mekanik mücadele yöntemini tercih ettiklerini bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
While weeds cause serious yield and quality losses in cultivated plants, they also make harvesting difficult. There are many methods being applied to reduce these harmful effects of weeds. It is necessary to know the weeds in order to determine the most appropriate control method. For this, it is important to carry out sürveys for the determination of weeds at certain intervals in the areas where cultivated plants are grown. This study was carried out to determine the weed types, densities and frequency of occurrence in barley, wheat, alfalfa, sainfoin and vetch cultivation areas, which are widely cultivated in Hamur district of Agri province in 2022. In addition, face-to-face sürveys were conducted with 100 different producers who cultivate these cultivated plants. During the sürveys, 63 different weed species belonging to 19 families were determined throughout the district. At the level of cultivated plants, the types have been identified; the highest number of weed species is 42 species belonging to 17 families in the sainfoin field, 32 species belonging to 14 families in the wheat, 27 species belonging to 13 families in the barley, 25 species belonging to 16 families in the alfalfar and 18 weeds belonging to 12 families in the vetch cultivation areas. Weeds with a higher incidence compared to cultivated plants; Convolvulus arvensis L. in the wheat, Cardaria draba L. (65%) in the barley, Convolvulus arvensis L. (55%) in the sainfoin, Tragopogon pratensis L. (45%) in the alfalfa, Tragopogon pratensis L. (60%) in the vetch cultivation areas. was found. In the face-to-face sürveys conducted within the scope of the study, 65% of the farmers stated that weeds are the most important plant protection problem in agricultural production areas. The majority of the producers reported that they preferred the mechanical control method against these weeds.