Büro otomasyonunun yönetim üzerindeki etkisi ve 1.HİBMK; TUSAŞ; ARÇELİK uygulaması
- Tez No: 54643
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAN ÖZ (ALP)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Günümüzde bilginin önem kazanması ile bilgisayar ve iletişim teknolojisindeki gelişmeler büro işlerinin niteliğini değiştirmiş, bürolar işletme veya kurumun bilgi merkezleri haline gelmiştir. Büro çalışmalarının en Önemli amacı, bilginin doğru ve hızlı bir şekilde akışını sağlamak olmuştur. Bu sebeple büro çalışmalarının etkinliğini artırmak için global düzeyde gelişen ve yaygınlaşan bilgi teknolojileri, büro iş akışının otomasyonunu zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmada, bilgisayar ve iletişim teknolojisinin büro işlevlerine uygulanması olarak ifade edilen büro otomasyonunun yöneticilerin ve büro elemanlarının verimlilikleri üzerine etkisinin, işletmelerdeki mevcut uygulamaların ve bu konuda yaşanan sorunların, ihtiyaçların ve önerilerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmayla, bilginin belirlenmiş amaçlara ulaşmada yönetim için öneminin ve tüm kurum/işletmelerin bilgiye ulaşmada büro otomasyon araçlarının kullanımının zorunluluğunun daha iyi algılanabileceği ve değerleneceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increasing importance of information today and the developments in computer and communication technologies have changed the quality of office works, and offices have become information centers of businesses and institutions. The most important goal of the office works has become to ensure the accurate and fast flow of information. For this reason, developed and widespread global information technologies make automation of office works unavoidable. The goal of this study is to analyze the effects of office automation, which is defined as the application of computer and communication technology on office functions, on managers' and office personel' s productivity and to reveal the present applications, the problems about this subject, and the needs and suggestions to solve the problems in organizations. With this study, it is believed that, the importance of information for the management to achive the specified goals, and the necessity of using the means of office automation by all organizations to obtain information will be better understood and be considered important for them. II