Üretim işletmelerinde pazarlama maliyetinin esnek bütçeler aracılığıyla kontrolü ve bir üretim işletmesinde uygulama
- Tez No: 54644
- Danışmanlar: PROF.DR. RIFAT ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Günümüzde, ekonomik koşullardaki büyük gelişmelerin sonucunda ortaya kan yeni gereksinimlerin karşılanabilmesi için kurulan dev üretim kuruluşlarının ırmaşıklığı, ülkemizde bu işletmelerin yönetimine oldukça zorlaştırmıştır. Bugün, retim işletmesi yöneticileri, örgütlerini başarıyla yönetebilmek için, daha detaylı z çeşitli bilgilere gereksinim duymaktadırlar. Bu amaçla, yöneticiler, geçmişteki alışmalarının sonuçlarını değerlendirmekte, gelecek içinde plan, program ve proje- >r hazırlayarak, yönetim görevlerinin gereklerini yerine getirmeye çalışmaktadır- ır. Üretim işletmesi yöneticilerinin gereksinimlerini karşılayabilecekleri en önemli ilgi kaynağı, Maliyet Muhasebesi'dir. Maliyet Muhasebesi ele alınırken, hesaplama sistemini, üretim maliyetleri ile pazarlama maliyetlerini de içerecek biçimde geliştirmek işletmeler için çok uygun olacaktır. Böylece, çeşitli pazarlama çalışmalarının maliyetleri, çeşitli ürün- tr ve satış bölgeleri için kâr oranları ve satış yöntemlerinin etkinliği hakkında bilgi dinmek olanağı elde edilebilecek; bu da, yöneticilerin daha verimli ve kârlı işletmeler yönünde gösterdikleri çabalara büyük katkı sağlayacaktır. Pazarlama çalışmalarında maliyet ve maliyet kontrol mekanizmaları hakkındaki araştırmaların ortaya çıkmasıyla, Pazarlama Maliyeti Muhasebesine duyulan gereksinimi de artmıştır, işte bu gereksinime dayanarak, biz de, pazarlama maliyet- eri ve bu maliyetlerin üretim işletmelerinin verimlilik ve kârlılığına etkilerini ince- edik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The complexing of the giant manufacturing enterprizes established to satisfy the new demands which occured after the huge developments in the contemporary economical conditions has made the management of a manu facturing organization in Turkey rather difficult. Today manufacturing management professionals are in need of more detailed and various information in order to successfully run their organizations. For this aim, managers evaluate the results of past activities and try to fulfill the requirement of their managerial positions more reasonably and productively, preparing plans, programmers and projects for the future. The most important source of information by which managers of manufacturing organizations can satisfy their needs for information is cost accounting. When dealing with cost accounting, it would be very suitable for the orgazition to enhance the accounting systemin a way includes the marketing costs as well as producing costs. In this way, it would be possible to get information on the cost of various marketing activities, profit margins for various products or sale regions and efeectiveness of sale methods. This would be a great contribution for the managers in their efforts towards a more productive and profitable organizations. With the emergence of researchs on the costs and cost sontrol mechanisms during the marketing activities, the need for Marketing Cost Accounting has increased. Based on this need, we have studied the marketing costs and their effects on the productivity and profitablity of the manufacturing organizations.