Doğrusal olmayan yükleri besleyen rüzgar türbinlerinde harmoniklerin filtrelenmesi
- Tez No: 546444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL MUSTAFA YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi artmaktadır. Enerjinin temiz enerji kaynaklarından elde edilmesi en önemli konuların başında gelmektedir. Enerjinin yenilenebilir enerji kaynakları ile elde edilmesinde de rüzgar enerji sistemleri oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada rüzgar sistemleri ve enerji kalitesinden bahsedildikten sonra rüzgar enerji sistemleri kurulumunda çokça kullanılan çift beslemeli asenkron generatörlerin çeşitli yükler altındakı simülasyonları gerçekleştirilerek enerji kaliteleri analiz edilmiştir. Öncelikle doğrusal daha sonra da doğrusal olmayan yükler altında yapılan bu analizler sonucunda elde edilen enerjinin akım ve geriliminin dalga şekillerine göre filtrelemeler yapılmıştır. Bu filtrelemeler sonucundaki değişimler gözlemlenmiş, kıyaslar yapılmış ve bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of renewable energy sources in the world is increasing. Getting energy from clean energy sources is one of the most important issues. Wind energy systems have a very important place when energy is derived from renewable energy sources. In this study, energy qualities were analyzed by performing simulations under various loads of double-feed asynchronous generators, which are widely used in wind energy systems setup, after mentioning wind systems and energy quality. Firstly, these analyzes made under linear and then non-linear loads, as a result of these analyzes, the current and voltage waveforms of the energy obtained are filtered. The changes resulting from these filters were observed, compared and presented.