İnsüline bağımlı diabetes mellituslu çocuklarda solunum fonksiyon testleri
Pulmonary function tests in children with insulin dependent diabetes mellitus
  1. Tez No: 54647
  2. Yazar: MEHMET KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEYHAN ERGENE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
6. ÖZET S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji (TIP) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA-1997 Mehmet KOÇ Danışman Prof. Dr. Neyhan ERGENE İnsfiline Bağımlı Diabetes Mellituslu Çocuklarda Solunum Fonksiyon Testleri Bu çalışmanın amacı insüline bağımlı diabetli çocuklarda solunum fonksiyonlarını araştırmaktır. Solunumla ilgili rahatsızlığı ohnayan 6-18 yaş arası 30 insüline bağımlı diabetes mellituslu ve 30 sağlıklı çocukta solunum fonksiyonları sulu spirometre ile değerlendirildi. Diabetli grupta tepe ekspirasyon akımı, tepe inspirasyon akımı ve maksimal istemli solunum değerleri kontrol grubuna göre, vital kapasite, zorlu vital kapasite, 1.saniyedeki zorlu ekspiratuvar hacim, FVC'nin orta kısmmdaki zorlu ekspiratuvar akım hızı ve tepe ekspirasyon akım değerleri tahmini değerlere göre anlamlı şekilde düşük bulundu. İyi kontrol, orta derecede kontrol ve kötü kontrollü diabetli çocukların total akciğer kapasitesi, 1. saniyedeki zorlu ekspiratuvar hacimin vital kapasiteye oranı ve karbonmonoksit için akciğer difiuzyon kapasitesi.değerlerinde anlamlı farklılıklar vardı. Akım hızlanndaki azalma solunum kaslarının zayıflığına bağlanabilir. Total akciğer kapasitesindeki azalma akciğer kollajen matriksindeki bozulma ve göğüs duvan ekspansiyonunda azalma nedeniyle meydana gelmiş olabilir. Difîüzyondaki bozulma akciğer damarlarında mikroanjiopatiyi ve alveoler duvarda bazal lamina kalınlaşmasını göstermektedir.7Bu çalışma; insüline bağındı diabetes mellitusta akciğer fonksiyon bozukluğunun erken tayin edilebilen bir komplikasyon olduğunu göstermektedir, önceki çalışmalardan farklı olarak, bu çalışma daha küçük yaş grubunda yapılmıştır ve diffuzyon kapasitesi değerlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Pulmonary Function Tests in Children with Insulin Dependent Diabetes Mellitus The aim of this study was to investigate pulmonary function in children with insulin- dependent diabetes mellitus. Pulmonary function tests were performed on 30 insulin dependent diabetes mellitus patients aged 6-18 years who had no clinical evidence of past or present respiratory disease and on 30 healthy subjects, vital capacity, forced vital capacity, forced expiratory volume in 1 second, mean forced expiratory flow during mid-half of the FVC, peak expiratory flow, peak inspiratory flow, maximum voluntary ventilation, total lung capacity, residual volume and pulmonary diffusing capacity for carbon monoxide were measured with a water-seal spirometer. Diabetic childrens had significantly lower in peak inspiratory flow, peak expiratory flow and maximum voluntary ventilation values than those of the control subjects and significantly lower forced vital capacity, forced expiratory volume in 1 second, mean forced expiratory flow during mid-half of the FVC, peak expiratory flow and vital capacity values than corresponding predicted values. Total lung capacity, forced expiratory volume in 1 second / vital capacity and pulmonary diffusing capacity for carbon monoxide values in diabetic patients with well, mild and worst controlled were significiantly different. Decreases in these parameters may be result of respiratory muscle weakness due to insulin-dependent diabetes mellitus. Reduction in total lung capacity might be due to an altered collagen matrix in the lung and a possible restriction of chest wall expansion. Disturbances in diffusion, confirm the presence of microangiopathy in pulmonary vessels and attributed to thickening of basal laminae in the alveoler wall. This study corifirms that pulmonary dysfunction is early measurable complication in insulin-dependent diabetes mellitus. Differently from previous studies, this study had been 43done in younger subjects, and includes pulmonary diffusing capacity for carbon monoxide values. 44