Sedanterlerde akut ve proğramlı submaksimal egzersizin eritrosit membranı lipid peroksidasyonu ve antioksidan savunma sistemi üzerine etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 54648
  2. Yazar: RECEP ASLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. RAMAZAN ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
5. ÖZET Çalışmada, akut ve programlı suubmaksimal egzersizde, sedanterlerde eritrosit membranı lipid peroksidasyonu ve SOD, GSH-Px enzim aktiviteleri, CK, CK-MB, LDH ve glukoz, ürik asit, gibi kan serum antioksidanlarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, sağlıklı, 19-25 yaşları arasında, sedanter 15 bireyde gerçekleştirilmiş, 1 5-20 dk/gün olarak öngörülen koşu programı beş hafta uygulanmıştır. Yapılacak ölçümler için deneklerden, koşu öncesi, ilk koşudan hemen sonra ve programlı egzersiz bitiminde olmak üzere üç kez kan alınarak, MDA, SOD, GSH-Px aktiviteleri ve diğer kan antioksidanları tayin edilmiştir. Akut egzersizden sonra, lipid peroksidasyonu göstergesi olan MDA, CK, CK-MB, LDH artarken (p0.05).
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY In this study we aimed to investigate the effect of acute exercise and regular physical training on lipid peroxidation, SOD, GSH-Px activities, CK, CK- MB, LDH and antioxidants such as glucose, uric acid. Fifteen healthy sedentary men, 19-25 years old and did not have any programmed physical activity, were studied. The subjects were asked to run submaximal 15-20 minutes every day for 5 weeks. Erythrocyte lipid peroxidation, SOD, GSH-Px activities and glucose and uric acid levels were determined in blood samples which were taken before and immediately after an acule exercise and after the end of 5-week program. MDA, a sing of lipid peroxidation, CK, CK-MB, LDH increased (p0.05).