Atık çelik liflerin beton özelliklerine etkisi
The effect of waste steel fibers on concrete properties
  1. Tez No: 546497
  2. Yazar: MEHMET ALİ ALİBEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, geri dönüşüme katkı sağlamak amacı ile atık lastiklerden elde edilen çelik tellerin betonun mekanik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında fabrikalarda üretilen standart çelik tel (ST), atık lastiklerden elde edilmiş uzun çelik tel (UAT) ve kısa çelik tel (KAT) olmak üzere üç farklı tip çelik tel kullanılarak lifli betonlar üretilmiştir. Şahit numune üretildikten sonra lifli beton karışımları, beton hacminin % 0.5, % 1, % 1.5, ve % 2 oranlarında çelik lifler kullanılarak hazırlanmıştır. Karışımlarda su/çimento oranı 0,5 olarak sabit tutulmuş ve farklı oranlarda süperakışkanlaştırıcı katkı malzemesi eklenmiştir. Hazırlanan beton numuneler 28 gün boyunca standart küre tabi tutulmuş ve sonrasında birim hacim ağırlık, eğilme, basınç, yarmada çekme, kapiler su emme, elastisite modülü ve ultrases hızı tayini deneyleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlardan bu uygulamanın ülke ekonomisine ve çevreye katkı sağlayacağı, atık lastiklerden elde edilen tellerin standart çelik tellerin alternatifi olarak lifli beton üretiminde kullanılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, steel fibers recovered from waste tires that in order to contribute to recycling was investigated on the mechanical properties of concrete. The concrete samples which were tried to be reinforced by the use of standard steel fiber (ST) as well as long steel fiber (UAT) and short steel fiber (KAT) from the waste tires into which were repeatedly added at 0.5 %, 1 %, 1,5 % and 2 % by the volume of the concrete. Superplasticizer admixture was added into concrete at various dosages while keeping the water-cement ratio constant at the rate of 0.5 during the mixing process. Bending, compressive, splitting tensile strength, unit weight, capillary water absorption, modulus of elasticity and ultrasonic pulse velocity tests were performed on the prepared concrete samples after being kept in the concrete curing tanks for 28 days. The experiment result shows that steel fibers recovered from waste tires can be used as an alternative to standard steel fibers in the production of fibrous concrete and this application will contribute to the national economy and environment.