Analysis of robust approaches in the two independent samples case
İki bağımsız örneklem için dayanıklı yaklaşımların analizi
  1. Tez No: 546498
  2. Yazar: GÖZDE NAVRUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH FIRAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İki bağımsız grubu karşılaştırmak, uygulamalı istatistikte birçok klasik çalışmanın konusu olmuştur. İki bağımsız grubu karşılaştırmak için en yaygın yaklaşım yalnızca bir referans noktasına dayanır. Ancak bu yaklaşım yanıltıcı sonuçlar verebilir ve grupların alt popülasyonları arasındaki önemli farkların gözden kaçırılmasına neden olabilir. Grupların kuyruklarındaki, yani kantillerdeki farklılıkların belirlenmesi de özel ilgi konusu olabilir. Bu tez, iki bağımsız grubu kantillerden yararlanarak farklı bir bakış açısıyla karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle öncelikle dikkat kantil tahmin teorisine odaklanmıştır ve yeni önerilen NO kantil tahmin edicisi tanıtılmıştır. NO kantil tahmin edicisi, pratik bir şekilde hesaplanabilir, istenen asimptotik özelliklere sahiptir ve yaygın olarak kullanılan bazı kantil tahmin edicilerinden daha etkindir. Bunu takiben NO kantil tahmin edicisi, iki bağımsız grubu eşzamanlı olarak birden fazla kantil aracılığıyla karşılaştıran bir yöntem önermek için bir yüzdelik bootstrap ile birlikte kullanılmıştır. Bir dizi simülasyon çalışması yapılarak ve bazı gerçek veri setleri kullanılarak, NO kantil tahmin edicisinin ve iki bağımsız grubu karşılaştırmak için önerilen yöntemin performansları incelenmiştir. Önerilen yöntem, incelenen durumların neredeyse tamamında gerçekleşen 1. tip hata oranlarını kontrol edebilmiştir. Bu yöntem, birden fazla referans noktası kullanarak daha hassas bir karşılaştırma yaptığından, tek bir konum ölçüsünü göz önünde bulunduran geleneksel yaklaşımların yerine tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Comparing two independent groups has been the subject of many classic studies in applied statistics. Although the most common approach for comparing two independent groups is on the basis of just one reference point, it may provide misleading results and cause missing the important differences among subpopulations of the groups. Determination of the differences in tails of the groups, namely quantiles, can also be of particular concern. This thesis aims to compare two independent groups from a different point of view by utilizing quantiles. Therefore, firstly attention is focused on quantile estimation theory and the newly proposed NO quantile estimator is introduced. NO quantile estimator is computationally practical, has desirable asymptotic properties and is more efficient than some quantile estimators that are commonly used. Following this, NO quantile estimator is used in conjunction with a percentile bootstrap to propose a method that compares two independent groups through multiple quantiles simultaneously. By conducting a series of simulation studies and using some real datasets, the performances of NO quantile estimator and the proposed method for comparing two independent groups are investigated. The proposed method could control the actual type I error rates in almost all cases that are investigated. This method is more preferable than the conventional approaches that considers a single measure of location since it makes a more sensitive comparison by using more than one reference points.