Elektronik su sayacı için kablosuz ağ ve RF tabanlı mimari tasarım
Wireless network and RF based architecture design for electronic watermeter
- Tez No: 546505
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BECERİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Su, olmazsa hayat olmaz felsefesi gereğince tüm canlılar için vazgeçilmez yaşam kaynağıdır. İnsanoğlu, yaratılışın kaynağı olan su ile başlar. Büyük Medeniyetler hep su çevresinde kurulmuştur. Sarı Irmak Çin'e, Ganj Hindistan'a, Nil Mısır'a, Fırat ve Dicle de Mezopotamya'ya ev sahipliği yapmıştır. Hızla büyüyen dünya nüfusunun sosyal, kültürel ve ekonomik alışkanlıkları zaman ve mekana göre değişmeye başlamıştır. Gün geçtikçe suya olan ihtiyaç artmaktadır. Suyun sürdürülebilir olması için de suyun daha çok iktisatlı kullanılması gerekmektedir. Türkiye'nin coğrafi konum anlamında kişi başına düşen su miktarının dünya ortalamasının altında olduğu düşünüldüğünde su yönünden zengin olduğu söylenemez. Mevcut su kaynaklarının korunması, verimli kullanılması ve sürdürülebilir olması gerekir. Su saatlerin kişiler tarafından okunması zaman ve kaynak israfına (insan gücü ve yakıt), yüksek hata yapma olasılığına sebep olmaktadır. Kablosuz haberleşme ile bu bahsedilenlerin oluşması engellenmektedir. Uzaktan sayaç okuma kullanıcıların anlık tüketimlerini görmesini ve bulunduğu bölgedeki ortalama tüketimle kıyaslama imkanı mevcut. Bu sayede hatlardaki su basıncı takibi ve bu sayede sistemi iyileştirme imkanı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Water is the indispensable source of life for all living beings. Human starts with water, which is the source of creation. Great civilizations have always been established around the water. The Yellow River was home to China, Ganj to India, Nile to Egypt, Euphrates and Tigris to Mesopotamia. The social, cultural and economic habits of the rapidly growing world population began to change according to time and place. The need for water is increasing day by day. Water must be used more economically in order to be sustainable. Water per capita in Turkey is below the world average in terms of geographical location under the direction said to be rich in water. Manual reading water meter is inconvenient, low accurate, time consuming, very slow and resource wasting (like human force and fuel). Using wireless communication will remove these unwanted states. A smart water meter monitoring enables users to watch their water consumption in real-time and having the opportunity to compare to the average water consumption of that district and minimize water usage. With this system water pressure of whole pipes could be observed.