Esnek poliüretan sünger üretim teknolojisi ve üretim sisteminde sıcaklık dağılımının modellenmesi
  1. Tez No: 6493
  2. Yazar: SAMİ EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada esnek poliüretan sünger dikey üretim süreci detaylı bir şekilde tanıtılmış ve ürünün istenen fiziksel ve kimyasal özelliklerini belirleyen parametre lerin ürün kalitesine etkileri tartışılmıştır. İlgili literatür verilerinin çok kısıtlı ve çoğun lukla patentli olduğu bu konuda gerekli bazı fiziksel özellikler doğrudan tesiste ölçdmüş, çalışmada istenen ürün özelliklerinin ekonomik bir şekilde ve sağlık riski oluşturmaksızm sağlanabilmesi için kontrolü gereken en önemli faktörlerden birinin üretim sırasında bloktaki sı caklık dağılımı olduğu anlaşılmıştır. Bu dağılımı belirleyebilmek amacıyla, dikey blok sünger üretim süreci, ısı aktarımı yönünden modellenmiş, modellenmede katı ve gazdan oluşan.iki fazlı karışımın homojen tek faz davranışı gösterdiği, sistemin yatışkın hale ulaştığı ve kimyasal tepkimelerin sonlandığı varsa yılmıştır. Diferansiyel model denklem sonlu farklar yön temiyle cebrik hale dönüştürülmüş, Gauss-Seidel iterasyon yöntemiyle çözülerek blok yüksekliği boyunca çeşitli yatay kesitlerde sıcaklık dağılımları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, vertical production process for flexi ble polyurethane foam has been introduced in full detail and the effects of- the parameters.determining the desired physical properties of the product on product quality has been discussed. On the subject where relevant literature data are very restricted and generally patented, some required physical properties are directly measured in the plant, one of the mo.st important parameters requiring control for providing the desired product properties economically and without causing healty effects has been found to be temperature distribution within the block during the pro duction. To be able to determine this distribution, the pro duction process of vertical block foam has been modelled in terms of heat.transport and it has been assumed in the modelling that the two-phase mixture, consisting of solid and gas, to behave as a homogeneous single phase, the system reached the Steady-state and the chemical reacti ons fully exhausted. The diferantial model equation has been converted to algebraic form by utilizing the method of finite-differences and then solved by the iterative Gauss-Seidel method to calculate the temperature distri bution in various horizontal cross-sections along the height of the block.