Serin ve fenilalaninden türeyen Schiff bazı komplekslerinin sentezi ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
The synthesis and antibacterial properties of Schiff some complexes from the serine and phenylalanine
  1. Tez No: 546534
  2. Yazar: İLYAS KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tez çalışmamızda fenilalanin ve serin (aminoasitler) ve 2-hidroksinaftilaldehit kullanılarak S-1, F-1 iki adet Schiff bazı bileşiği sentezlendi. Bu bileşikler (S1, F-1) kullanılarak yeni kompleks yapılar sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin Cd(II), Pb(II) kompleksleri uygun ortamlarda hazırlandı. Hazırlanan bu iki ligand FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, erime noktası tayini ve komplekslerinin manyetik süssetibilite değerleri gibi yöntemler kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmanın son kısmında L-serin, L-fenilalanin ligantları ve onların Cd(II), Pb(II) kompleks bileşiklerinin in-vitro antibakteriyel etkileri, disk difüzyon yöntemi ve mikrodilüsyon broth metodu kullanılarak incelenmiştir. Minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri gözle ve bir redoks indikatörü olan TTC kullanılarak kolorimetrik metotla bulunmuştur. Sentezlenen bileşiklerden bazıları özellikle gram-pozitif bakterilere karşı orta derecede antibakteriyel aktivite göstermiştir. Antibakteriyel etkide kadmiyum komplekslerinin ligandlara göre daha aktif olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, two Schiff base compounds S-1, F-1 were synthesized by using phenylalanine and serine (amino acids) and 2-hydroxynaphthyldehyde. New complex structures were synthesized using these compounds (S1, F-1). Cd (II), Pb (II) complexes of the obtained compounds were prepared in suitable media. These two ligands were prepared using methods such as FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, melting point determination and magnetic susceptibility values of their complexes. In the final part of the study, in vitro in vitro antibacterial effects of Lserin, L-phenylalanine ligands and Cd (II), Pb (II) complex compounds were investigated using disc diffusion method and microdilution broth method. The minimum inhibitory concentration (MIC) values were determined by colorimetric method using TTC, which is a visual and redox indicator. Some of the synthesized compounds showed moderate antibacterial activity, especially against gram-positive bacteria. It was observed that cadmium complexes were more active than ligands in antibacterial activity.