Aile şirketlerinde nepotizm: Örnek bir uygulama
Nepotism in family companies: An example application
- Tez No: 546561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KUMKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez aile şirketlerinde nepotizmin etkilerini araştırmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, İzmir ilinde faaliyet gösteren aile inşaat firmalarında nepotizmin etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde aile şirketleri ve aile şirketleri ile ilgili konulara yer verilmiştir. Bu bölümde aile şirketi kavramına, özelliklerine, aile şirketlerinin gelişim evrelerine, aile şirketlerinde kurumsallaşmaya, aile şirketlerinin avantaj, dezavantajlarına, ülkemizde ve dünyada aile şirketleri ile aile şirketlerinde sistem modellerine yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde nepotizm kavramı, nepotizmin nedenleri, ülkemizde ve dünyada nepotizm ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümde ise, aile şirketlerinde nepotizm üzerine odaklanılarak, İzmir ilindeki 310 inşaat şirketi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of nephotism in family businesses. The main purpose of this research is to reveal the effects of nephotism in the construction companies in the province of Izmir. The study consists of three parts. In the first part of the study, topics related to family companies and family companies were included. In this section, family company concept, characteristics, development stages of family companies, institutionalization of family companies, advantages and disadvantages of family companies, family companies in our country and the world and system models in family companies are included. In the second part of the study, the concept of nepotism, the causes of nepotism, nepotism in our country and in the world are discussed. In the third section, which is the last section of the study, 310 construction companies in Izmir province were examined by focusing on nepotism in family companies.