İnsansız hava araçları verilerinden üretilen ortogörüntülerin geometrik doğruluğunun incelenmesi
Investigation of the geometric accuracy of orto-images produced by unmanned aerial vehicles
- Tez No: 546576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzün gelişen teknolojisi olan İnsansız Hava Araçları hemen hemen her alanda varlığını hissettirtmektedir. Gelişen ve değişen teknoloji harita mühendisliğini özellikle fotogrametri anabilim dalını yakından etkilemektedir. Son yıllarda sayısal arazi verilerinin elde edilmesinde çok farklı seçenekler kullanıma sunulmaya başlanmıştır. Bunlardan biri İnsansız Hava Araçlarına metrik olmayan kameraların monte edilmesi yoluyla araziden sayısal verilerin toplanmasıdır. Bu çalışma kapsamında, İHA'ların tarihsel gelişimi, özellikleri, kullanım alanları ayrıntılı şekilde ele alınarak, İHA'lar vasıtasıyla harita üretiminde hangi tekniklerden yararlanıldığı ele alınmıştır. İHA'lar yardımıyla hâlihazırda harita üretiminin nasıl gerçekleştirildiğini, hangi materyal ve araçlardan yararlanıldığının ele alındığı bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü olan giriş bölümünde, çalışma kapsamında ele alınan kavramlar ve çalışma ile ilgili ön bilgiler, çalışmanın amacı ve kapsamı yer almaktadır. İkinci bölümde insansız hava aracı (İHA) ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde uzaktan algılama ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu bölüm içerisinde sayısal yüzey modeli (SYM) ve ilgili standart ve yöntemlere ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise, İHA'dan elde edilen verilerin hâlihazır harita üretimindeki doğruluğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's developing technology makes its presence felt in almost every area. Developing and changing technology closely affects map engineering, especially photogrammetry science. In recent years, many different options have been introduced in the acquisition of digital terrain data. One of them is the collection of numerical data from land by installing non-metric cameras to the Unmanned Aerial Vehicles (UAV). Within the scope of this study, historical development, characteristics and usage areas of UAVs will be discussed in detail. This study consists of four chapters in which how the map production is realized by using UAVs and which materials and tools are used. In the introduction, which is the first part of the study, the concepts covered in the study and preliminary information about the study, the purpose and scope of the study are included. In the second part, information about unmanned aerial vehicle (UAV) is given. The third part of the study includes information about remote sensing. In this section, the digital surface model (DSM) and related standards and methods are discussed in detail. In the fourth section, which is the last section of the study, the accuracy of the data obtained from the UAV in current map production was investigated.