Fotogrametrik yöntem ile üretilen üç boyutlu nokta bulutu verilerinden 3D yazıcılar kullanılarak maket modellerin elde edilmesi
Obtaining solid models using 3D printers from three-dimensional point cloud data generated by photogrammetric method
- Tez No: 698865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
İnsansız hava araçları uzun zamandır birçok alanda etkin olarak kullanılmaya başlandı. Özellikle harita üretimi, üç boyutlu modelleme alanında yapılan çalışmalar hayatı kolaylaştırarak farkı bakış açısı kazanmamızı sağladı. Fakat yapılan üç boyutlu modeller elle tutulamaz ve sadece bilgisayar ortamında kalır. Bu tez kapsamında amacımız daha fazla kullanıcıya hitap edecek birebir somut maket modellerin oluşturulmasıyla modellerin bilgisayar ortamında kalmamasını sağlamaktır. Bu tez kapsamında yapılan uygulamanın sonucunda bir bölgenin istenilen detay ve hassasiyete göre somut maketinin yapılabileceğinin mümkün olduğunu göstermiştir. Bunu yapabilmek için drone kullanılarak fotogrametrik yönteme uygun bindirmeli fotoğraflar çekilip üç boyutlu modeli oluşturulmuştur. Bu modelin 3d yazıcılar aracılığıyla çıktısı alınarak kullanım alanlarına göre kullanıcılarına farklı deneyimler sunmayı hedefleyen maket model haline getirilmiştir. Uygulamanın sonunda ortaya çıkan ürünle birlikte yapılan çalışmanın teknolojinin ilerlemesi ile birçok alanda kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles are being used effectively in many areas for a long time. In particular; mapping and 3D modeling techniques made our lives easier, allowing us to gain different perspectives. However, the high-precision three-dimensional models produced by drones cannot be tangible and stay in computer environment. Our goal is to create one-to-one models to visually address more users. The result of the application carried out in this thesis showed that it is possible to make a concrete model of a region based on the desired detail and sensitivity. In doing so, using the drone, the photographmetric stereo photos were taken and the 3d models were created. These models have been printed out via 3d printers. These printouts have become models that aim to enhance visualization for users based on their usage areas, and deliver different experiences. The work with the product that came out at the end of the application is projected to be used in many areas with the advancement of technology.