Ağlasun yöresi yapay kızılçam meşcereleri için gövde hacim tablolarının düzenlenmesi
Counstruction of stem volume tables for artifical brutian pine in Ağlasun region
  1. Tez No: 546575
  2. Yazar: YUSUF ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CARUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Burdur Orman İşletme Müdürlüğü Ağlasun Orman İşletme Şefliği içerisinde kalan kızılçam ağaçlandırma sahaları için tek ve çift girişli gövde hacim tablolarının hazırlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma sahamızdan alınan 335 bireyin çap, boy ve hacim değerleri relaskop ile ölçülerek üçlü veri grupları halinde bilgisayarda bir veri dosyasına işlenmiştir. Bu veriler SPSS Ver. 21 istatistik bilgisayar paket programından yararlanılarak istatistik yöntemle tek girişli ve çift girişli ağaç hacim tablolarının düzenlenmiştir. Örnek ağaçların göğüs çapı ile boy basamaklarına dökümleri yapılmış ve uygun dağılım gösterip göstermediği incelenmiştir. Seçilen modelin uygunluğu için belirtme katsayısı, ortalama hata, ortalama mutlak hata, toplam hata, toplam hata yüzdesi, ortalama mutlak hata yüzdeleri ve açıklanan varyans yüzdesi bulunmuştur. Oluşturulan tek ve çift girişli ağaç hacim tablolarının sonuçları daha sonra da genel kızılçam ağaç hacim tabloları (Alemdağ, 1962; Usta, 1991; Su, 2014) ile kıyaslanmıştır. Özellikle yörede kullanılmakta olan Alemdağ kızılçam ağaç hacim tablosu ile belirgin farklılıklar ortaya çıkmıştır. Yöre için bu çalışmada elde edilen tek ve çift girişli ağaç hacim tablolarının kullanılması yöre ormancılık uygulamalarında ekonomik kayıpları en aza indireceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, single- and double-entry tree volume tables was aimed to develop for the Brutian pine afforestation area in the vicinity of Ağlasun Forest Chief Management of Burdur Forest Management Administration. For this aim, the triple data sets of the diameters, heigths and volumes of single trees (n=335) from our study area calculated with Bitterlich Spiegel Relascope were processed into a data file in computer. This data was used for preparation of single-entry and double-entry tree volume tables using the SPSS Statistical Computer program of Version 21 for statistical method. The diameters at breast height and heigths of sample trees are documented to the scales and analyzed if they show compatible distribution. For the compatibility of the chosen model, the percentages of the coefficient of determination, average error, mean absolute error, total error, total error percentage, absolute error and explained variance percentages are also calculated. The outputs of the formed single-entry and double-entry tree volume tables are compared with the general Brutian pine volume tables (Alemdağ, 1962; Usta, 1991; Su, 2014). Significant differences were appeared especially with Alemdağ Brutian pine volume tables used in the area. For this region we are convinced that using of the single-entry and double-entry tables prepared by this study will lower the economic losses to minimum in forestry applications.