Kuzey Doğu Anadolu bölgesinde yaşayan arı ırklarında (Apis mellifera L) bazı ekzokrin enzimleri etkileyen olası genlerin moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of probable gene affecting some exocrine enzymes in bee races (Apis mellifera L) living in North Eastern Anatolia region
  1. Tez No: 546615
  2. Yazar: YAĞMUR YILDIZ ASKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KIRPIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÖZİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma ile Kuzey Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan beş farklı ildeki çeşitli lokasyonlardan toplanan Kafkas arı ırkı (Apis mellifera caucasica); Karniyol arı ırkı (Apis mellifera carnica), Anadolu arısı Ege ekotipi (Apis mellifera anatoliaca), İtalyan arı ırkı (Apis mellifera ligustica), Karpat arı ırkı (Apis mellifera carpatica ve Buckfast (melez) arıları ile arıların tükürük bezlerinde var olan dört farklı gen yönünden karşılaştırıldı. Malat dehidrogenaz, Fosfoglukomutaz, Protein disülfit izomeraz ve Miyosin regülatör genlerinin çalışılan arı ırklarındaki varlığı PCR ile gösterildi. Çalışılan genlerin ekspresyon düzeyleri Light Cycler Sybeer Green metodu ile belirlendi. Arı ırklarında Malat dehidrogenaz, Fosfoglukomutaz, Protein disülfit izomeraz ve Miyosin regülatör proteinlerinin gen ekspresyonu RT-PCR ekniğiyle analiz edildi. Kontrol geni olarak kullanılan GAPDH genlerinin ekspresyon düzeyleri Kafkas ırkı, Anadolu ırkı Ege ekotipi, İtalyan ırkı, Karniyol ırkı ve diğer ırklar arasında istatiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışma verilerinden elde ettiğimiz sonuçlara bakıldığında Malat dehidrogenaz, Fosfoglukomutaz, Protein disülfit izomeraz ve Miyosin regülatör genlerinin ekspresyon seviyelerinin kontrol geni olan GAPDH'a göre düşük olduğu belirlendi. Malat dehidrogenaz, Fosfoglukomutaz, Protein disülfit izomeraz ve Miyosin regülatör genlerinin ekspresyon seviyeleri Kafkas ırkı, Anadolu arısı Ege ekotipi, İtalyan ırkı, Karniyol ırkı ve diğer ırklar ile karşılaştırıldı. Kafkas ırkında, çalışılan dört farklı genin ekspresyon seviyeleri diğer ırklara göre istatiksel olarak düşük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
With this study, Caucasian bee race which was collected from various locations in five different cities in North East Anatolia Region was compared with Karniyol bee (Apis mellifera carnica), Anatolian bee Aegean ecotype (Apis mellifera anatoliaca), Italian bee (Apis mellifera ligustica Spinola), Carpathian bee (Apis mellifera carpatica) and Buckfast bee (hybrid) in terms of four different genes in the salivary glands of bees. The presence of Malate dehydrogenase, Phosphoglucomutase, Protein disulfide isomerase and Myosin regulatory genes were determined by PCR. Expression levels of the studied genes were determined by Light Cycler Sybeer Green method. Gene expression of MDH, PGM, PDI and Myosin regulatory genes in bee races was analyzed by RT-PCR. The expression levels of GAPDH genes used as the control gene were statistically compared between Caucasian race and other races. While the results obtained from the study data were analyzed, it was determined that the expression levels of MDH, PGM, PDI and Myosin regulatory genes were lower than the control gene GAPDH. The expression levels of MDH, PGM, PDI and Myosin regulatory genes were compared with the Caucasian race and other races. The expression levels of four different genes studied in the Caucasian race were statistically lower than the other races. According to these results, it is thought that the expression levels of MDH, PGM, PDI and Myosin regulatory genes in Caucasian race bees are lower than the expression level of different breeds and the honey efficiency of Caucasian race is better than other breeds.