Yeniden işlevlendirilen endüstri yapılarında aktif-pasif enerji sistemlerinin dönüşümü: Derince Travers Enjekte Fabrikası
Conversion of active-passive energy systems in adaptive reuse of industrial structures: Derince Traverse Injection Factory
  1. Tez No: 546621
  2. Yazar: ESRA ERES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN TÜRKMENOĞLU BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Endüstri devriminden sonra üretim ihtiyacı giderek artmış, mevcut endüstri yapıları bu artış karşısında fiziksel anlamda yetersiz kalmıştır. Teknoloji ve mühendislik alanındaki ilerlemeler sayesinde çağın ihtiyaçlarına cevap verecek yeni yapılar inşa edilmiştir. Bu nedenle mevcut endüstri yapıları işlevsiz kalmış, birçoğu günümüze kadar atıl halde olsa da ayakta kalmayı başarmıştır. Günümüz koruma anlayışında, tarihsel değeri olan bu yapıların yeni işlevlerle kente kazandırılması söz konusudur. Endüstrileşme sürecine tanıklık etmiş bu yapıların özgün veya yeni işlevlerle yeniden kullanılması yalnızca tarihsel değil kültürel, mimari, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik açısından da önemlidir. Yeniden işlevlendirmeyle, yeni bir bina yapımına gerek kalmadan mevcut bir kent ihtiyacını karşılayarak bölgeye sosyoekonomik katkı sağlamak mümkündür. Bu çalışmada, endüstri mirası yapılarının yeniden işlevlendirilmesinde, mevcut ve sonradan entegre edilen aktif pasif enerji sistemlerinin etkisiyle enerji tüketimi biçimlerinin değişimi ve miktarları ele alınmıştır. Birinci bölümde, endüstri mirası yapılarının özgün veya yeni işlevlerle yeniden kullanımı örneklerle anlatılmıştır. Yeniden işlevlendirmede enerji verimliliğine dair müdahale yöntemleri örnekler üzerinden ele alınmış, konu ile ilgili yasal düzenlemelerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde bir endüstri mirası örneği olan Derince Travers Enjekte Fabrikası'nın tanıtımına ve mevcut fiziksel, sosyal koşullarına dair tespitlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Derince Travers Enjekte Fabrikası, öneri işlev kabulü üzerinden enerji verimliliği bağlamında incelenmiştir. Aktif-pasif enerji sistemlerinin kullanımı ile enerji verimliliğinin ve iklimsel konforun artmasına yönelik müdahale önerilerinde bulunulmuştur. Dördüncü bölümde, önerilerin etkisiyle enerji tüketim miktarlarının değişimi Design Builder adlı enerji analiz programıyla belirlenmiştir. Son bölümde, analizler sonucunda çıkan yıllık enerji tüketim miktarı değerlendirilmiş, yeniden işlevlendirmede uygun malzeme ve aktif-pasif enerji sistemi seçiminin önemi ve bunların katkıları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, the requirement for production has increased and existing industrial structures have been physically insufficient against this increase. New structures have been built to compensate the neccesity of the era through technological and engineering development. Existing industrial structures have remained nonfunctional, many of them have survived until today even though they are idle. In today's concept of conservation, it is possible to bring these buildings with historical value into the city by giving new functions. The adaptive reuse of these structures, which have witnessed the process of industrialization with old/new functions, is important not only for historical but also cultural, architectural, environmental and economic sustainability. It is possible to compensate the existing city requirements without providing a new building and to provide socio-economic contribution to the region in adaptive reuse. In this thesis, the changes and amounts of energy consumption forms were discussed in the adaptive reuse of industrial heritage structures by the effect of existing and post-integrated active passive energy systems. In the first chapter, the reuse of industrial heritage structures with original or new functions is explained with examples. In the re-functionalization, the methods of intervention on energy efficiency have been discussed through examples and the related legal arrangements have been mentioned. In the second chapter, the description of the Derince Travers Injection Factory, which is an example of an industrial heritage, and the current situation about existing physical and social conditions determinations are given. In the third chapter, Derince Travers Injection Factory is examined in terms of energy efficiency through the adoption of the proposal function. Intervention suggestions have been made in order to increase energy efficiency and climate comfort by using of active -passive energy systems. In the fourth chapter variation of amount of energy consumption with the effect of the suggestions was determined by the energy analysis program named Design Builder. In the last chapter, the annual energy consumption amount as a result of the analyzes is evaluated and the importance of choosing the appropriate material and active-passive energy system in the adaptive reuse and their contributions are shown.