Yapım projelerinde tasarım yönetimi anahtar başarı faktörlerinin belirlenmesi
Determination of design management key success factors in construction projects
- Tez No: 546635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ŞENER, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapı sektörünün zaman içinde bölümlere ayrılması ve sektör bünyesinde farklı disiplinlerden katılımcıların bulunması proje yönetiminin önemini arttırmaktadır. Yapım endüstrisinde, tasarım süreçlerinin giderek karmaşıklaşması ve ürün ölçeğinin büyümesinden dolayı bu süreçlerdeki maliyet, verimlilik ve kalite parametrelerini geleneksel yaklaşımlarla organize etmek ve planlamak artık yeterli olmamaktadır. Geleneksel perspektiften bakıldığında proje süreci tasarım ve yapım evrelerinden oluşmaktadır. Verimli bir proje teslimi için tasarım sürecinin yönetimi oldukça önemlidir. Tasarım yönetimi; tasarımın yürütülmesi için bir tasarım ekibi oluşturulması da dahil olmak üzere, tasarım çalışmalarının detaylarının analiz edilmesi, rol paylaşımı, işbirliği prosedürünün düzenlenmesi ve tasarım süreci için diğer standartların hazırlanması gibi bir dizi süreci ifade etmektedir. Dolayısıyla, etkin tasarım yönetiminde anahtar başarı faktörlerinin belirlenmesi yapım endüstrisi açısından önem kazanmaktadır. Çalışmanın asıl amacı tasarım yönetimi anahtar başarı faktörlerini belirlemektir. Çalışma literatür taraması ve alan çalışması olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada meta analizi yöntemi kullanılarak 2005-2018 yılları arasında yapım yönetimi literatüründe tasarım yönetimini ele alan makaleler taranmış ve 20 adet anahtar başarı faktörü belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise elde edilen anahtar başarı faktörlerinin önceliklerini belirlemek için anket çalışması yürütülmüştür. Anket çalışmasıyla; yurt içinde ve yurt dışında yapım projeleri yürüten 30 yüklenici firmada, proje ekip lideri (6), proje yöneticisi (7), işveren (3), mimar ve mühendis (14) pozisyonlarında çalışan uzmanların görüşleri alınmıştır. Uzmanların yaptıkları değerlendirmeler Likert Ölçeği kullanılarak tasarım yönetimi anahtar başarı faktörlerinin öncelikleri belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre uygulanabilirlik, planlama ve bilgi akışı yönetimi öne çıkan anahtar başarı faktörleridir. Yapım projelerinin genel performansını iyileştirmek için tasarım yönetiminde alınabilecek önlemler de çalışmanın tartışma eksenleri arasındadır. Tasarım yönetimini konu alan çalışmanın; Tasarım yönetimi anahtar başarı faktörlerinin projelerin süre, bütçe ve kalite hedeflerine ulaşmasına, Proje süreçlerinde oluşabilecek anlaşmazlıkların en aza indirilmesinde, Yapım faaliyetlerinde meydana gelebilecek maddi kayıpların en aza indirilmesine, Yapı endüstrisinde kullanılan tasarım yönetimi anlayışına, Çalışma sonuçlarının daha sonra yapılacak olan tasarım yönetimi modellerine, katkı sağlayacağı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The division of the building sector over time and the presence of participants from different disciplines within the sector increase the importance of project management. In the construction industry, it is no longer enough to organize and plan the cost, efficiency and quality parameters in these processes with traditional approaches due to the increasing complexity of design processes and the growth of the product scale. From a traditional perspective, the project process consists of design and construction phases. The management of the design process is very important for an efficient project submission. Design management; it refers to a series of processes, including the design of a design team for design execution, analysis of details of design work, task sharing, the organization of the cooperation procedure and the preparation of other standards for the design process. Therefore, determining the key success factors in effective design management is important for the construction industry. The main aim of the study is to determine the key success factors of design management. The study consists of two stages: literature review and field study. In the first phase, the meta-analysis method was used to screen design articles in construction management literature between 2005-2018 and 20 key success factors were determined. In the second phase of the study, a survey was conducted to determine the priorities of the key success factors. With the survey study; The opinions of the experts working in the positions of project team leader (6), project manager (7), employer (3), architect and engineer (14) were taken in 30 contractor firms operating in Turkey and abroad. Evaluations made by the experts the priorities of the key success factors in design management were determined using the Likert Scale. According to the results of analysis, applicability, planning and information flow management are key success factors. Measures to be taken in design management to improve the overall performance of construction projects are among the discussion axes of the study. The study about design management; The key success factors of design management are the achievement of time, budget and quality targets of the projects, Minimization of disputes that may occur in project processes, To minimize the financial losses that may occur in construction activities, Design management approach used in construction industry, It is concluded that the results of the study will contribute to the design management models to be made later.