Altı sigma metodolojisi ve tekstil sektöründe bir uygulama
Six sigma methodology and a case study in textile sector
  1. Tez No: 546637
  2. Yazar: MURAT KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YILDIZ KUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, Altı Sigma metodolojisini kullanarak tekstil sanayinde faaliyet gösteren bir işletmenin müşteri siparişlerine zamanında yanıt verebilmesi için üretim süreçlerindeki zamanında üretim oranını istenen seviyeye yükseltmek ve müşteri geri dönüşlerini hızlandırmaktır. Uluslararası ticaretin giderek arttığı bugünün dünyasında, şirketler varlıklarını devam ettirebilmek için geleneksel üretim sistemlerinin yerine yeni üretim tekniklerini öğrenmek, uygulamak ve bunların sürekliliğini sağlamak zorundadırlar. Geliştirdiği yaklaşım ile Altı Sigma, bu sistemlerden en kuvvetli olanların başında gelmektedir. Bu çalışma kapsamında, Altı Sigma ve kullanım alanları hakkında literatür araştırması yapılmış ve elde edilen bulgular sonucunda zamanında üretim oranının iyileştirilmek istendiği tekstil sanayinde faaliyet gösteren bir işletmede Altı Sigma uygulaması yapılmıştır. Altı Sigma' nın TÖAİK adımları izlenerek yapılan çalışmada, SIPOC diyagramları, ölçüm sistemleri analizi, kök neden analizi gibi tespit araçları kullanılarak verimsizlik kaynaklarının tespiti ve temel sorun üzerinde iyileştirmeler yapılarak beklenen zamanında üretim oranlarına ulaşılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to raise the timely production rate in the production process to the desired level and to accelerate customer returns so that an enterprise operating in the textile industry can respond to customer orders in a timely manner using by six sigma methodology. In today's world of increasing international trade, companies have to learn, implement and maintain new production techniques in place of traditional production systems in order to sustain their assets. With the approach it has developed, Six Sigma is one of the strongest components of these systems. In the scope of this study, six sigma and its application areas were investigated, and as a result of the findings obtained, six sigma applications were carried out in an operation in a textile industry where the timely production rate is to be improved. In the study conducted by following six sigma's DMAIC (Define, Measure, Analyse, Improve, Control) steps, determination of sources of inefficiency and improvement on the basic problem using detection tools such as SIPOC (Suppliers, Inputs, Process, Outputs, Customers) diagrams, measurement systems analysis, root cause analysis were made possible to reach expected production rates at the same time.