Egemenliğin sınırlandırılması ve hukuk devleti
Limitation of sovereignty and rule of law
- Tez No: 758401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET TÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
“Egemenliğin Sınırlandırılması ve Hukuk Devleti”isimli yüksek lisans tezimiz; ''egemenlik'', ''egemenliğin sınırlandırılması'', ''anayasacılık düşüncesi'', ''hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti'' konularından oluşmaktadır. Çalışmamızda; egemenliğin ne anlama geldiği; egemenlik kavramının oluşumu; egemenliğin çeşitli alanlardaki yansımaları; kavramın ilk ortaya çıktığı dönemden bugüne niteliğindeki değişim; egemenliğin dinî ve ahlakî kurallarla, hukuk kurallarıyla, siyasi yöntemlerle sınırlandırılması; egemenliğin halk hareketleri, meclisler ve hukuki belgeler sonucu sınırlandırıldığı anayasacılık düşüncesi; son olarak egemenliğin sınırlandırılması düşüncesinin ulaştığı en ileri düzey ve düzen olan hukuk devleti düşüncesi çeşitli yönlerden incelenmiş ve gerekleri, hangi ilke ve kurumları kapsadığı ortaya koyulmuştur. İktidar ve egemenlik kavramlarına, iktidardan egemenliğe geçilerek egemenlik kavramının oluşumu ile toplumsal, siyasal ve hukuki yansımalarına değinilmektedir. Egemenliğin sınırlandırılmasının anlam ve niteliği; sınırlandırmaya yol açan etkenler; sınırlandırmanın gerekçe ve temelleri ile hangi ölçüt ve yöntemlere göre yapılabileceği anlatılmıştır. Sınırlandırmanın etik, dini, hukuki ve siyasi yönlerine yer verilmiştir. Anayasa ve anayasal devletin anlamı, anayasacılık düşüncesi ve düşüncenin tarihsel arka planı, İngiliz, Fransız ve Amerikan Devrimleri, günümüzdeki fikri altyapıya ulaşma süreçleri ele alınmıştır. Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti, kavramın çeşitli hukuk sistemlerindeki söylenme ve anlaşılma şekli, hukuk devletinin çeşitli yönlerden ele alınması ve nihayet genel kabul gören gerek ve şartlarına yer verilmiştir. Buna göre hukuk devleti egemenliğin sınırlandırılmasının da ötesine geçmiş, hukukun egemenliği halini almıştır. Hukuk devletinde; hukuk kurallarının varlığı, yasallık, devletin genel hukuk kurallarına bağlı olması, idarenin yargısal denetimi, anayasa yargısının varlığı, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, hâkim güvencesi, kuvvetler ayrılığı, insan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması ve demokratik siyasal rejim en bilinen şartlardır.
Özet (Çeviri)
Our master's thesis named“Limitation of Sovereignty and the State of Law”; It consists of subjects such as“sovereignty”,“limitation of sovereignty”,“constitutional thought”,“rule of law and the rule of law”. In our study; what sovereignty means; formation of the concept of sovereignty; reflections of sovereignty in various fields; the change in the nature of the concept from the first time it emerged; limitation of sovereignty by religious and moral rules, legal rules and political methods; the idea of constitutionalism, in which sovereignty is limited by popular movements, assemblies, and legal documents; Finally, the idea of state of law, which is the most advanced level and order that the idea of limiting sovereignty has reached, has been examined from various aspects and its requirements, principles and institutions have been revealed. The concepts of power and sovereignty, the formation of the concept of sovereignty by passing from power to sovereignty and its social, political and legal reflections are mentioned. The meaning and nature of the limitation of sovereignty; factors leading to limitation; The rationale and basis of the limitation and the criteria and methods according to which it can be done are explained. Ethical, religious, legal and political aspects of restriction are included. The meaning of the constitution and the constitutional state, the thought of constitutionalism and the historical background of thought, the British, French and American Revolutions, the processes of reaching today's intellectual infrastructure are discussed. The rule of law and the rule of law, the way the concept is said and understood in various legal systems, the handling of the rule of law from various aspects and finally the generally accepted requirements and conditions are included. Accordingly, the rule of law has gone beyond the limitation of sovereignty and has become the rule of law. In the state of law; The existence of the rule of law, legality, the state's dependence on the general rules of law, the judicial review of the administration, the existence of the constitutional judiciary, the independence and impartiality of the judiciary, the assurance of the judge, the separation of powers, the assurance of human rights and freedoms and the democratic political regime are the most well-known conditions.