Egemenlik kavramı ve anayasa yapımı ile ilişkisi
The concept of sovereignty and its relation with constitution making
- Tez No: 844622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK EVRAN TOPUZKANAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızda anayasayı yapan iktidar olarak asli kurucu iktidarın doğası, egemenlik kavramı ile ilişkilendirilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Öncelikle bu amaçla kavramın günümüzdeki anlamını kazanmasını sağlayan düşünürler olarak belirlenen Jean Bodin, Thomas Hobbes ve Jean-Jacques Rousseau'nun fikirleri incelenmiştir. Modern anlamda egemenlik kavramı, Niccolo Machiavelli'nin devlette iktidarı elde etmeye ve sürdürmeye yönelik tezlerini geliştirerek teorik bir zemine oturtan Jean Bodin tarafından oluşturulmuştur. Egemenin yarattığı kanuna atfedilen kudret, hukukun Kilise'nin boyunduruğundan kurtulması sürecindeki en önemli adımlardandır. Dinsel otoriteler dışında başka bir kaynağın üstün hukuk yaratabileceği düşüncesi, Orta Çağ Avrupası için yenilikçi bir fikir olarak görülebilir. Bodin'in niteliklerini mutlak, devredilemez ve sınırsız olarak belirlediği egemenlik fikri; Hobbes'un sosyal sözleşme teorisini kullanması ile meşruiyet kazanmış ve Rousseau sayesinde kaynağını monarktan halka aktarmıştır. Kurucu ve kurulmuş iktidar ayrımının zeminini oluşturması ve halk egemenliğini savunarak katılımcı bir kurucu iktidar öngörmesiyle Rousseau, bu çalışmada kilit noktayı oluşturmaktadır. Fransız Devrimi ve sonrasındaki anayasacılık süreçleri doğrudan Rousseau'nun fikirleri üzerine kurulmasa da ilhamını büyük ölçüde onun düşüncelerinden almıştır. Değişen dünyayla beraber yayılan anayasacılık ve ulus-devletler, yeni egemenlik anlayışını da beraberinde getirmiştir. Artık egemenliğin klasik egemenlik olarak adlandırdığımız sınırsızlık ve mutlaklık unsurları küreselleşen dünyada uygulanabilecek durumda değildir. Yeni düzen, yeni anayasa tasarımlarının ortaya çıkmasını zorunlu kılmıştır. Bu süreç, asli kurucu iktidarın yapısına da sirayet etmiştir. Evrenselci model olarak ortaya çıkan yeni anayasa tasarımı, halkın anayasacılığına yaptığı müdahale ile tartışmalara neden olmuştur. Diğer yandan demokratik anayasa süreçleri, kapsayıcılıklarını giderek artırmaktadır. Tüm bu anlatılanlar ışığında amacımız, kurucu iktidar ile egemenliğin ilişkisini tespit etmek ve değişen dünyada kavramların doğasında yaşanan değişimleri incelemektir.
Özet (Çeviri)
In our research, we have tried to explain the nature of the primary constituent power as the power that creates the constitution by associating it with the concept of sovereignty. For this purpose, we analyzed the ideas of Jean Bodin, Thomas Hobbes, and Jean-Jacques Rousseau, who are considered as the intellectuals who enabled the concept to acquire its current understanding. The concept of sovereignty in the modern sense was created by Jean Bodin, who theoretically developed Niccolò Machiavelli's theses on acquiring and maintaining power in the state. The power attributed to the sovereign in creating laws is one of the essential steps in the process of liberating law from the affect of the Church. The idea that other sources than the religious authorities could create rule can be seen as an innovative idea for Medieval Europe. The idea of sovereignty, whose qualities Bodin defined as absolute, inalienable, and unlimited, gained legitimacy with Hobbes' use of the social contract theory and transferred its origin from the monarch to the people with Rousseau. Rousseau constitutes the critical point in this study as he laid the groundwork for the distinction between constituent and constituted power and envisioned a participatory constituent power by advocating for popular sovereignty. Although the French Revolution and the following constitutionalism processes were not directly based on Rousseau's writings, his thoughts largely inspired the process. Constitutionalism and nation-states expanded within a changing world, bringing a new understanding of sovereignty. The unlimited and absolute aspects of sovereignty, which we call classical sovereignty, no longer apply in the globalizing world. The new order has necessitated the emergence of new constitutional designs. This development has also affected the structure of the primary constituent power. The emergence of a universal constitutional design model caused controversy with its intervention in public constitutionalism. On the other hand, democratic constitutional processes are increasing their inclusiveness. In the light of all this, our aim is to identify the relationship between constituent power and sovereignty and to examine the changes in the nature of the concepts in a transforming world.