Erzurum ili Horasan ilçesi içme suyu şebeke hattının farklı boru tipleri için netcad programıyla tasarımı ve maliyet analizi
Design and cost analysis of drinking water network line of Erzurum province Horasan district for different pipe types with netcad program
- Tez No: 546653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN ERYILMAZ TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde nüfusun artmasından dolayı yaşam alanları genişlemekte olup, mevcut kullanılmakta olan içme suyu şebeke sistemleri yetersiz kalabilmektedir. İçme suyu şebekelerinin yapım masrafları çok yüksek meblağlara ulaştığından içme suyu şebekelerinin projelendirme kriterlerinin seçimine yeterince önem verilmelidir. Ayrıca yapılacak olan içme suyu projelerinin en uygun şekilde hidrolik hesaplarının yapılması ve boyutlandırılması, yapım maliyetinin optimum seviyelere düşmesine imkan sağlayacaktır. Buna bağlı olarak ülke ekonomisine katkı sağlanabilecektir. Bu çalışmada Erzurum İli, Horasan İlçesi çalışma alanı olarak tercih edilmiştir. Bu bölgenin tercih edilmesinin sebebi, bölgenin stratejik konumu ve mevcut içme suyunun 30 yıl sonra ihtiyacı karşılayamayacağının öngörülmesidir. İller Bankası Teknik Şartnamesinde belirtilen kriterler göz önüne alınarak içme suyu şebekesi için netcad yazılımı ile hidrolik hesaplamalar yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada poli etilen, polivinil klorür, çelik ve düktil borular kullanılarak hidrolik hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca farklı boru tiplerinin maliyete etkisi araştırılmış olup, boru tipleri arasında en yüksek maliyetli borunun çelik, en düşük maliyetli borunun ise poli etilen boru olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, home range is extending due to increasing population and current drinking water network systems remain incapable. As the construction costs of drinking water network is too expensive, we should put emphasis on project design criteria of drinking water networks. In addition, appropriate hydraulic calculation and sizing of these drinking water projects will help to diminish the construction costs to optimum level which in turn contribute to the national economy. In this study, Horasan District of Erzurum Province was preferred as a study area. The reason why this region is preferred is that the region's strategic location and the current drinking water cannot meet the need after 30 years. Hydraulic calculations were made by netcad software for the drinking water network by taking into consideration the criteria specified in the Province Bank Technical Provisions. In this study, hydraulic calculations were performed by using poly ethylene, polyvinyl chloride, steel and ductile pipes. In addition, the effect of different pipe types on the cost has been investigated, the most costly pipe among the pipe types is steel, and the lowest cost pipe is poly ethylene pipe.