Türk basın tarihinde Takvim-i Ticaret Gazetesi (1866-1867)
Takvim-i ticaret Newspaper in Turkish Press history (1866-1867)
- Tez No: 546665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NASRULLAH UZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 683
Özet
Bu çalışma, Tazimat döneminin son yıllarında İstanbul'da yalnızca ticaret alanında yayın yapan ve resmi bir ticaret gazetesi olarak kabul edilen Takvim-i Ticaret gazetesinin yayın hayatını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, gazetenin 1866-1867 yıllarında çıkan nüshalarındaki haber ve yazılar Osmanlı Devleti ekonomisinin gelişmesi kapsamında ele alınarak, Takvim-i Ticaret gazetesinin Osmanlı ekonomisinin gelişimi için faydalı gördüğü yenilikler ortaya konulmuştur. 1831 yılında Takvim-i Vekayi'nin yayın hayatına başlaması, Osmanlı Devleti tebaasında basına olan ilgiyi artırmıştır. Artan ilgi neticesinde çok sayıda özel gazete, genellikle siyasi yayın yapmak amacıyla yayın hayatına başlamıştır. İstanbul'da basın-yayın faaliyetlerinin yaygınlaşması, farklı fikir ve düşüncedeki pek çok yazar ve aydının, devletin birçok politikası hakkında gazeteler aracılığıyla fikir belirtmesini kolaylaştırmıştır. Takvim-i Ticaret gazetesi 1866 yılında işte böyle bir ortamda yayın hayatına başlamıştır. Gazete yayın hayatına başladıktan sonra Osmanlı Devleti ekonomisinin kalkınması amacıyla tarım, sanayi ve ticaret alanında üretim ve ihracatı arttırabilecek birçok farklı yeniliği Osmanlı Devleti kamuoyunun ilgisine sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, aims to evaluate the broadcasting life of the Takvim-i Ticaret newspaper, which was published in Istanbul in the last years of the Tazimat period and was accepted as an official trade newspaper. In this study, the news and articles in the copies of the newspaper published in the years 1866-1867 were considered within the scope of the development of the Ottoman State economy and the innovations that were considered useful for the development of the Ottoman economy were revealed. The publication of Takvim-i Vekayi in 1831 increased the interest in the press in the subjects of the Ottoman Empire. As a result of increasing interest, a large number of private newspapers began publishing in order to make political publications. The spread of press and publication activities in Istanbul has facilitated many writers and intellectuals with different ideas and ideas to express their opinions on many policies of the state through newspapers. In 1866, Takvim-i Ticaret was published in such an environment After the publication of the newspaper, in order to improve the economy of the Ottoman State, many different innovations that could increase the production and exportation in the field of agriculture, industry and trade were presented to the attention of the public.