Assortment planning under non-linear cost structures
Doğrusal olmayan maliyet yapısı altında ürün çeşidi planlama
- Tez No: 546683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, ürün çeşidi en iyilemesi problemi öncelikle sabit ürün maliyetiyle beraber karışık MNL modeli altında çalışılmıştır. Bu problem MNL modeli altında bile NP-Zordur ve varolan literatür sezgisel ve sınır bulan modellere yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada bu problem için konik tamsayı programlama formülasyonu geliştirilmiş ve bu formülasyon geçerli eşitsizliklerle güçlendirilmiştir. Bu yaklaşım yoluyla ürün çeşidi oldukça fazla – bundan büyük boyutlu tüketici tercihi problem parametrelerinin doğru tahmini oldukça zordur – olan problemlerin, özelleşmiş bir algoritma geliştirme ihtiyacı duymadan, kısa zamanda çözülebilineceği gösterilmiştir. Ayrıca ürün çeşidi planlama problemini envanter ve yenileme maliyetilerini göz önünde bulundurarak incelenmiş ve bu problem için ayrı bir matematiksel programlama modeli önerilmiştir. Bu modelde maliyetler EOQ modeli kullanılarak; tüketicilerin tercihleri ise MMNL modeli kullanılarak tanımlanmıştır. Çalışmada ürün çeşidi planlama probleminin evnater ve yenileme maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda NP-Zor olduğu gösterilmiştir. Nümerik çalışmalarımız sonucu orta ölçekli ürün çeşidi içeren problemlerin bu konik tamsayı programı kullanılarak makul bir zaman diliminde çözülebileceği gösterilmiştir. Aynı zamanda McCormick eşitsizliklerinin problem formülasyonuna eklenmesinin formülasyonu güçlendirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
We first consider the assortment optimization problem with fixed product costs under the Mixtures of Multinomials (MMNL) Model. The problem is NP-hard even under the Multinomial Logit Model and the existing literature focuses on developing heuristics and bounds. We develop a conic integer programming formulation for the problem and valid inequalities to strengthen the formulation. We show that this approach can be used to solve instances that are very large - sizes beyond which it would be very difficult to accurately estimate parameters of the choice model - in a short amount of time, eliminating the need to develop and implement specialized algorithms for the problem. We also study the assortment planning problem where the inventory and replenishment costs are considered using the Economic Order Quantity model and the customers' choice is governed by the MMNL model. We show that the problem is NP-hard and propose a conic integer program for this problem. Our numerical experiments show that moderately sized instances can be solved in reasonable times and McCormick inequalities are effective in tightening the formulation.