Serik Deniztepesi Pompaj Sulama Birliği'nde sulama performansının değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation performance in Serik Deniztepesi Pumpage Irrigation Union
- Tez No: 546708
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, Antalya ili Serik ilçesinde faaliyette bulunan Deniztepesi Pompaj Sulama Birliğinin 2016 yılı sulama performansı değerlendirilmiştir. Çalışmada; su kullanım, mali performans ile birlik sulama alanındaki çiftçilerin sulama planlaması ve sulama işletmeciliği hakkındaki bilgi düzeyleri anketlerle araştırılmıştır. Araştırma sonucuna ve birliğin 2016 yılı verilerine göre; sulanabilir alanı 3250 ha, sulamaya açılan net alan ise 1167,8 ha'dır. Sulanan alanlarda %87 damla sulama , %13'ünde ise salma sulama metodu uygulanmaktadır. Birlik sulama sahasında hakim olan bitki deseni %38 meyve, %30 sera, %13 sebze, %8 narenciye ve %11 diğer bitkiler olarak gerçekleşmektedir. Şebekeye alınan su 4728000 m3, birim net sulama alanına alınan su ise 4048,64 m3/ha'dır. Birlik alanında sulama oranı % 36'dır. Yıllık bütçe 1 450 000,00 TL, yıllık su kullanım bedeli 723.599,73 TL bakım-onarım bütçesi 20 200,00 TL ve birlik yıllık gelirinin gideri karşılama oranı % 54'tür. Su ücretleri ise ürün çeşidine göre 85 - 216 TL/da arasında değişmektedir. Birliğe üye çiftçilerle yapılan anket sonuçlarına göre; katılımcıların % 37'si sulama zamanını toprağın nem durumunu dikkate alarak, % 41'i bitki gelişimine bakarak ve %22'si de tecrübelerine göre belirlediklerini ifade etmişlerdir. Ankete katılanların % 16'sı sulama suyunu istedikleri zamanda alabildiğini, %19'u alamadığını, %34' ü gecikmeli ve %31'i ise sulama sırası kendilerine geldiğinde alabildiğini belirtmişlerdir. Çiftçilerin %78'si sulama ücretleri yüksek ve %22'si de normal bulduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, irrigation performance of Deniztepesi Pumping Irrigation Association for 2016 in Serik province of Antalya was evaluated. In study beside water use and financial performances, experiences of farmers about irrigation planning and irrigation water management in irrigated areas were investigated by using questionnaires. In accordance of results obtained both from research and records of Association for 2016, irrigable and net area opened to irrigation are 3250 ha and 1167,8 ha, respectively. The ratios of using drip and surface irrigation techniques in irrigated farmlands are 87% and 13%, respectively. The dominant crop pattern as 38% within the irrigated lands belonging to the water user association is fruit plants and are followed by greenhouse production as 30%, vegetable as 13%, citrus as 8%, and others as 13%. The water taken to the network is 4728000 m3 and water allocated to net unit irrigation area is 4048,64 m3 / ha. Irrigation ratio command area of such union is 36%. The annual budget is 1 450 000,00 TL, annual water cost is 723,599,73 TL, maintenance-repair works budget is 20 200,00 TL, and annual income cover ratio is 54%. Water cost varies from 85 to 216 TL / da according to the crop types. According to the results of survey performed with farmers who are members of the Union; 37% of famers stated decision to irrigation time by considering moisture content of the soil; 41% by looking at plant growth level, and 22% by their past experiences. The surveyed farmers reported that 16% of them could take irrigation water when they are required, 19% couldn't take water when they are require, 34% of them could take water with delayed, and 31% of them could take water when they have in their order. About 78% of farmers found irrigation fee is expensive and others, 22%, found that normal.