1993-1997 yıllarıda su çiçeği vakalarının ve komplikasyonlarının retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of chickenpox cases and complications in 1993-1997
- Tez No: 546707
- Danışmanlar: UZMAN AYSEL YÖNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET VE SONUÇ Varicella , çocukluk çağının beniğn bir hastalığıdır. Diğer açılardan sağlıklı olan çocuklarda komplikasyonlar çok azdır. Ancak nadirde olsa sağlıklı çocuklarda da varicella ölümlere yol açabilir. İmmun yetmezlikli çocuklar varicelladan kaynaklanan ciddi komplikasyonlar yönünden büyük risk altındadırlar. Bizim çalışmamıza Ocak 1994-Nisan 1997 ayları arasında dr. Sami Ulus Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Merkezinde tanı alan 502 suçiçeği vakası retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların suçiçeği tanısı hikaye, fizik muayene ve döküntülerin özelliklerine göre konuldu. Bu hastalardan 47 tanesi hastanede yatarak takip edilmiş olup bunların 19 tanesi başka bir tanı ile hastanemizde yatarken suçiçeği enfeksiyonu geçiren hastalardan oluşuyordu. Yatışı yapılan hastalarda komplikasyonlar açısından fizik muayene, hemogram, periferik yayma, karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri, idrar tahlili, akciğer grafisi, telekardiyografi, EKG, boğaz kültürü, kan kültürü, idrar kültürü incelemeleri yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların %43'ü kız, %57'si erkekti. Hastaların yaşları 2 ay ile 14 yaş arasında (4,4±3) idi. Hastalar 0-4, 5-10, 11-15 yaş gruplarına ayrılmıştır. 0-4 yaş grubu hastalar tüm hastaların %56'sını, 10 yaş altı grubu hastalar ise tüm vakaların %95 ini oluşturmaktaydı. Hastaların mevsimlere göre dağılımı göz önüne alındığında %64.5 kış ve ilkbahar aylarında başvurmuşlardır. Polikliniklere müracaat eden 483 hastalanın 28'i %5.8 i komplikasyonları nedeni ile yatırılmış.
Özet (Çeviri)
Varicella is a common illness of childhood. Complications are very rare in children who are otherwise healthy. However, although rarely, varicella may cause death in healthy children. Children with immunodeficiency are at great risk for serious complications from varicella. In our study, between January 1994 and April 1997 dr. 502 chickenpox cases diagnosed at Sami Ulus Children's Health and Diseases Center were evaluated retrospectively. The diagnosis of chicken pox was made according to the history, physical examination and characteristics of the rash. Forty-seven of these patients were hospitalized and 19 of them were diagnosed as having chickenpox infection while hospitalized with another diagnosis. Physical examination, hemogram, peripheral smear, liver function tests, renal function tests, urine analysis, chest X-ray, telecardiography, ECG, throat culture, blood culture, urine culture were performed in terms of complications.43% of the patients included in the study were female and 57% were male. The ages of the patients ranged from 2 months to 14 years (4.4 ± 3). Patients were divided into 0-4, 5-10, 11-15 age groups. Patients in the 0-4 age group accounted for 56% of all patients and patients under 10 years of age accounted for 95% of all cases. Considering the seasonal distribution of the patients, 64.5% applied in winter and spring months. Of the 483 patients admitted to the outpatient clinics, 28 were hospitalized due to complications.