Android telefonlarda güvenli kamera uygulaması
Secure camera application on android phones
  1. Tez No: 546721
  2. Yazar: KEMAL ÖZGÜR DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSREV TAHA SENCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde, akıllı telefonlarda bulunan kamera teknolojilerinin gelişmesi ile telefonlar dijital kameraların yerini almaktadır. Bu durum insanların hayatlarının her anında sayısız fotoğraf çekmesine olanak sağlamaktadır. Sosyal medya ve fotoğraf paylaşım teknojilerinin gelişmesi ile insanlar sürekli olarak bu fotoğrafları herkese açık ortamlarda paylaşmaktadır. Kamera sensörlerinin üretimi sırasında oluşan kusurlar sebebiyle bu kameralar ile çekilen fotoğraflarda oluşan gürültü elementleri incelenerek kaynak kamera tespiti yapılabilmektedir. Kaynak kamera tespiti, adli bir vaka durumunda fotoğrafın kaynağının ispatlanması, bir fotoğraf üzerinde yapılan oynamaların tespiti gibi yöntemler için kullanılabilmektedir. Ayrıca bu gürültü elementleri bir saldırgan tarafından bir fotoğraftan diğerine taşınarak aynı kameradan çekilmeyen bir fotoğrafın bu kameradan çekilmiş gibi gösterilebilmesine neden olmaktadır. Herkese açık ortamlara yüklenen bu fotoğraflar belirtilen saldırılar ve illegal kaynak kamera tespiti için bir veri kaynağı oluşturmaktadır. Bu durumlardan korunmak için geliştirilmiş olan fotoğraf anonimleştirme teknikleri için kullanıcılara sunulan bir uygulama olmaması sebebiyle bu işlemler sadece teorik olarak kalmaktadır. Daha güvenli bir anonimleştirme için bu işlemin fotoğrafın çekildiği kaynak üzerinde yapılması gerekmektedir. Ancak böyle bir uygulama olmaması ve bu işlemlerin kısıtlı sistem kaynaklarına sahip akıllı telefonlarda çalıştırılamaması sebebiyle böyle bir işlev kullanıcılara sunulamamaktadır. Bu çalışmada önerilen parçalı fotoğraf anonimleştirme yöntemi sayesinde kısıtlı sistem kaynaklarına sahip akıllı telefonlarda anonimleştirme işlemi sorunsuz şekilde çalıştırılabilmektedir. Çalışmada, belirtilen yöntem ile geliştirilmiş ve kullanıcılara kaynak kamera imzası bulunmayan fotoğraflar sunabilen Güvenli Kamera Uygulaması geliştirilmiştir. Ayrıca parçalı fotoğraf işlemeye benzer bir yöntem ile HDR fotoğraflarda kaynak kamera tespitinin daha yüksek başarı oranları ile yapılabilmesi için bir yöntem önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Current advances on smartphone's camera technologies leads smartphones to replace digital cameras. This allows people to take images in all aspects of life. In accommodation with social media and data sharing technologies these photographs are uploaded on the internet publicly and continuously. Because of the defects on the camera sensors that are caused by manufacturing process, images taken by those camera sensors carries a hidden noise that allow source camera identification. Source camera identification is not only useful technique for proving the source camera of the image in forensic cases but also identifying forgeries in images. However, the noise element that can be extracted from the image is also allows an attacker to make illegal identity tracking and noise copy attacks to deceive forensic analysis. Publicly available images are easily become the source for these attacks. Image anonymization techniques to prevent such attacks are only theoretically avaible to users as there is no such application to provide it. Since it is more secure for users to apply this anonymization in the source camera that takes the image, it is important to have a such application in smartphones. Because of the absence of such application and impossibility of running these techniques on the smartphones that has limited system resources due to android task killer that kills the processes which are using most system resources when the system lacks resources, such functionality cannot be provided to users. In this study we provide a segmented anonymization technique to run the anonymization process on smartphones that has a limited system resources by limiting the resource usage of the process. Also, we provide a fully functional android secure camera application that using this technique to provide a secure image to users. In this process, we also provide a technique for better source camera identification with HDR images.