Ödeme sistemlerinde mobil cihazlarda (androıd) güvenlik
Security at mobile devices (android) in payment industry
- Tez No: 604621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma Android işletim sisteminin güvenliği ile ilgili özellikle ödeme sistemlerinde kullanımı konusunda araştırma, tasarım ve uygulamalı olarak çözüm üretmek amacıyla hazırlanmıştır. Android, en yaygın kullanılan mobil işletim sistemidir. İlk yayınlandığı zaman, asıl amacı akıllı telefonlarda çalıştırmak olan Android işletim sistemi günümüzde bu amacı aşarak, birçok farklı türde cihaz üzerinde çalışır hale gelmiştir. Sadece akıllı telefonlar ve tabletler değil, akıllı saatler, akıllı TV'ler, endüstriyel sistemler ve hatta otonom araçlar gibi pek çok sistem Android tarafından yönetilir hale gelmiştir. Konuşma ve mesajlaşmanın yanı sıra, internete erişmek, sosyal medya kullanmak, e-posta almak ve göndermek, oyun oynamak, multimedya içeriği oynatmak, çevrimiçi alışveriş, seyahat erişimi, çevrimiçi bankacılık, çevrimdışı ödeme sistemleri için modern akıllı telefonlar kullanılmaktadır. Bu gelişimin bir sonucu olarak ta, Android platformu kötü niyetli yazılımlar geliştiren,yeni güvenlik açıkları arayan suçlular ve gizli servisler için çok değerli bir hedef haline gelmiştir. Bu tez özellikle ödeme sistemlerinde kullanılmaları nedeniyle Android akıllı telefonlara odaklanacak ve güvenli bir yazılım tasarımı üzerine tespitler, öneriler, tasarım ve uygulamada bulunacaktır .
Özet (Çeviri)
This study has been prepared for research, design and practical solutions related to the security of Android operating system especially in the use of payment systems. Android is the most widely used mobile operating system. When it was first released, the Android operating system, whose main purpose was to run on smartphones, has now surpassed this goal and has been running on many different types of devices. Not only smartphones and tablets, but many systems such as smart watches, smart TVs, industrial systems and even autonomous vehicles have become Android-managed. In addition to speaking and messaging, modern smartphones are used for accessing the internet, using social media, receiving and sending emails, playing games, playing multimedia content, online shopping, travel access, online banking, and offline payment systems. As a result of this development, the Android platform has become an invaluable target for criminals and secret services that develop malicious software, looking for new vulnerabilities. This thesis will focus on Android smartphones especially because they are used in payment systems and will make determinations, recommendations, design and application on secure software design.