Kalıp ve başlıklama tipinin beton basınç dayanımına ve tahribatsız yöntemlerle dayanım tahmini üzerine etkisi
The effect of mold and capping types on concrete compressive strength and strength estimation with nondestructive methods
  1. Tez No: 546726
  2. Yazar: EMRAL MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TANER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, farklı sınıflarda üretilen betonların mukavemetine numune kalıp ve başlıklama tiplerinin etkisini bulmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, C30/37, C35/45, C40/50, C45/55, C50/60, C55/67, C60/75, C65/80 ve C70/85 beton sınıflarından pan tipi betoniyerde üretim yapılmıştır. Farklı tip ve ebattaki kalıp ve başlıklama tiplerinden her bir sınıf için 18'er adet numune alınmıştır. 28 gün boyunca kür havuzunda bekletildikten sonra her bir tip başlıklama ya da kalıp türü için 3'er adet kırılmıştır. Numune kırım sonuçları incelenerek her bir sınıf için kalıp ve başlıklama tiplerinin etkileri incelenmiştir. Aynı zamanda beton numuneleri kırılmadan önce tahribatsız beton basınç dayanımını ölçme yöntemleri de araştırılmıştır. Tahribatsız yöntemlerle Schmidt yüzey sertliği ve ultrasonik geçiş hızı değerleri ölçülmüştür. Alınan veriler istatistikleri tutularak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to find the effect of sample mold and capping types to the strength of concrete produced in different grades. In this direction, the concrete was produced in concrete grades of C30/37, C35/45, C40/50, C45/55, C50/60, C55/67, C60/75, C65/80 and C70/85 in the pan type concrete mixer. 18 specimens were taken from the molds and capping type for each grade of different types and sizes. After standing in the curing pool for 28 days, 3 pieces were broken for each type of heading or mold type. By examining the sample compressive strength results, the effects of mold and heading types were examined for each grade. At the same time, the methods of measuring the non-destructive concrete compressive strength of concrete samples were also investigated. Schmidt surface hardness and ultrasonic pulse velocity values were measured by non-destructive methods. The received data was recorded keeping statistics.