İş merkezlerinde yürütülen iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında mevzuat ve yöntem değerlendirmesi (Sivas TGB örneği)
Evaluation of legislation and methods in occupational health and safety working at business centers (Sivas TGB case)
- Tez No: 546730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sunulan çalışmada; birden fazla işverenin bulunduğu iş merkezlerinde (Üniversiteler, Teknokentler, Alışveriş Merkezleri, İş Geliştirme Merkezleri ve bünyesinde alt işveren çalıştıran işyerleri gibi) yürütülen İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili yönetmelikler doğrultusunda gerekli çalışmaların yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan süreç yönetiminin belirlenmesi ve uygun risk analizi yöntemine karar verilmesi amaçlanmıştır. Risk değerlendirmesinde en önemli adım tehlikelerin doğru şekilde belirlenmesi ve tanımlanmasıdır. Risk analiz yönteminin seçimi, risk olgusunun seviyesinin ve /veya risk derecesinin belirlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Sivas Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu İşleticisi A.Ş. (bundan sonra 'Sivas TGB' diye anılacak) örnek uygulamanın gerçekleşeceği iş merkezi olarak belirlenmiş ve farklı risk değerlendirme yöntemleri ile riskler tanımlanmaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Risk değerlendirme yöntemlerinde, kantitatif yöntemlerin kullanım sıklığı, uygulamadaki benzerlikleri ve kullanım kolaylıkları göz önüne alınarak Fine Kinney ve 5x5 L Tipi Risk Matris yöntemleri seçilmiştir. İşletmedeki mevcut veya potansiyel, tehlikeler işletmedeki faaliyet alanları ve tehlike kaynakları göz önünde bulundurularak; toplam 62 adet tehlike tespit edilmiştir. Fine Kinney ve L matris metotları ile yapılan değerlendirmede, tehlike sınıfı ve tehlikelerin sebep olabileceği risk tanımlamalarında değişiklik yapılmayıp, olasılık ve şiddet derecelendirmeleri yönteme göre yeniden düzenlenmiştir, Fine Kinney yönteminde ek olarak tehlikeye maruz kalma sıklığı değerlendirmeye katılmıştır. Sadece şiddet ve olasılık birimlerinden oluşan 5x5 L Tipi matris yönteminde belirlenen risklerin % 69'u belirlenen riskin kabul edilebilir bir seviyeye düşürülene kadar işin başlatılmaması ve/veya durdurulmasını öngörürken; şiddet ve olasılık başlıklarına ek olarak frekans faktörünü de içeren Fine Kinney metodunda bu oran % 53'tür. Bu durum risklerin bertarafını kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to determine the process procedure needed to make the necessary work in accordance with the Occupational Health and Safety Law no 6331 and related regulations and to decide the appropriate risk analysis method in the Occupational Health and Safety studies carried out in the business centers where there are more than one employer (such as Universities, Technoparcs, Shopping Centers, Business Development Centers and establishments employing subcontractors). The most important step in risk assessment is the correct identification and identification of hazards. The selection of the risk analysis method has an important place in determining the level of risk phenomenon and / or the degree of risk. Sivas Technology Development Zone Founding Operator Inc. (hereinafter referred to as Sivas TGB) was defined as the business center where the sample application will be realized and the risks were tried to be defined and evaluated with different risk assessment methods. In risk assessment methods, Fine Kinney and 5x5 L Type Risk Matrix methods were selected considering the frequency of use of quantitative methods, similarities and ease of use in practice. Current or potential hazards in the enterprise, 62 hazards have been identified by considering the operational areas and sources of danger. In the evaluation of fine Kinney and L matrix methods, no change in hazard class and hazard risk identification was made, and the probability and severity ratings were rearranged according to the method, and in addition, in the fine Kinney method, the frequency of exposure was evaluated. 69% of the risks identified in the 5x5 L Type matrix method consisting of only violence and probability units predicted that the work would not be initiated and / or stopped until the risk was reduced to an acceptable level; In the Fine Kinney method, which also includes the frequency factor in addition to the violence and probability headings, this rate is 53%. This facilitates the elimination of risks.