Antalya Türkmen Alevileri'nde dini ve sosyal hayat
Religious and social life of Antalya Turkmen Alevist
  1. Tez No: 546745
  2. Yazar: MUKADDER ZANCO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Osmanlı arşiv kaynaklarımızda Kızılbaşlık, Râfizîlik, Bektâşîlik gibi isimlerin kullanıldığı sözlü geleneğimizde de Abdallar, Yörükler, Zazalar, Baraklar, Avşarlar, Nalcılar, Çepniler, Sıraçlar, Amucalar, Bedreddinîler, Terekemeler ve Türkmen gibi farklı isimlerin kullanıldığı Anadolu Alevîliği, Orta Asya Türk tarih ve kültüründen izler taşıyarak Türklerin topluluklar halinde İslâm'a girdikleri siyasî, sosyal, coğrafî ve tarihî bir dönemin günümüze yansıyan yüzüdür. Alevî-Bektaşi toplulukları yapılanması bakımından dergâhlar ve ocaklara bağlıdırlar. Alevîliğin eğitim, inanç, hukuk gibi önemli içyapısal ve sosyal-dinsel organizasyonu ocaklar tarafından sağlanır. Coğrafi yönden Teke yöresinde bulunan Antalya civarında yaşayan Türkmen-Alevî gruplar da genellikle Elmalı Abdal Musa Ocağına bağlıdırlar. Çalışmamızda tarihi veriler ışığında ve çağdaş araştırmalar ile yerinde gözlem yöntemleri esas alınarak günümüzde Teke yöresi olarak adlandırılan Antalya ve yöresinde yaşayan Alevî-Bektaşî toplulukların sosyo kültürel birikimleri ve değerleri İslâm Mezhepleri Tarihi bilimsel metodolojisi içerisinde tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For Alevîsm, names such as Qizilbash, Rafida, Bektashism are used in our Ottoman archival sources. Different names such as Abdal, Yorouk, Zazas People, Barak People, Afshar People, Nalchies, Chepni People, Saricas, Amuca Tribes, Bedreddinîes, Terekeme People and Turkmen were used in our oral tradition for Anatolian Alevîsm. This situation is reflected in the political, social, geographical and historical period of Central Asian Turkish history and culture. The Alevîs-Bektashi communities depend on the monasteries and dergahs in terms of their construction. The monotheks have provided Alevîsm with important internal social-religious organizations such as education, faith, and law. The Turkmen-Alawiten< groups living in Antalya, located in the Teke region in the geographical direction, are also generally depend on the Abdal Musa Dergah. In our study, socio-cultural values of Alevî-Bektashi communities living in Antalya and its provinces have been tried to be determined within the scientific methodology of History of Islamic sects.