Bilişim sistemlerini engelleme, verileri yok etme, bozma veya değiştirme suçu (TCK m. 244)
Crime of blocking the informatic system, data destruction, corruption or alteration (Turkish Penal Code, article 244)
  1. Tez No: 546746
  2. Yazar: MEHMET CAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bilişim sistemleri son elli yıl içerisinde insanoğlunun yaşamını fark edilir biçimde değiştirmiş-tir. Günümüzde giderek artan bir hızla yaygınlaşmaya devam eden bu sistemler, suç içerikli eylemlerde de sıklıkla kullanılmakta, hatta bu eylemlerin hedefi haline gelmektedir. Bilişim suçları, saniyeler içinde gerçekleşebilmesi, uluslararası alanda etki göstermesi ve kanıtların elde edilmesindeki zorluk gibi birçok yönüyle geleneksel suç tiplerinden de farklılık göstermekte-dir. Bu nedenle bilişim sistemlerinin doğru özümsendiği bir ceza hukuku yaklaşımının gelişti-rilmesi gerekmektedir. TCK m. 244'te yer alan eylemler yalnızca bilişim sistemleri üzerinde işlenebilen ve görece yeni suç tiplerini oluşturmaktadır. Bu yüzden öncelikle m. 244'ün kap-samı net bir şekilde ortaya konulmalı ve benzeri suç tipleriyle olan ilişkisi belirlenmelidir. Ar-dından bilişim sistemlerinin yakın gelecekte beklenen değişim ve gelişimi göz önüne alınarak, bu suç tipinin kapsayıcı özelliğinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada TCK m. 244, bilişim sistemlerine ilişkin önerilen bir model çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last fifty years, information systems have changed the life of human beings in a notice-able way. Nowadays, these systems, which continue to spread at an increasing pace, are frequently used and even become the target of these actions in criminal activities. Cyber crime differs from the traditional types of crime in many respects, such as the fact that it takes place in seconds, has an international impact and the evidence is difficult to obtain. For this reason, a new criminal law approach in which information systems are assimilated should be develo-ped. The actions in Turkish Criminal Code article 244 constitute relatively new types of crime that can only be processed on information systems. Therefore, the scope of article 244 should be clearly identified and its relationship with similar types of crime should be determined. Considering the expected change and development of information systems in the near future, the inclusive feature of this type of crime needs to be developed. In this study, article 244 has been tried to be examined within the framework of a proposed model for information systems.