Arif Nihat Asyanın Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor adlı şiir kitabında söz varlığı
The book of poetry named Arif Nihat Asia Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor vocabulary
- Tez No: 546744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada Arif Nihat Asya'nın“Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor”adlı şiir kitabının söz varlığının tesbiti amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızın giriş kısmında“problem durumu ve problem cümlesi”,“araştırmanın amacı”,“araştırmanın önemi”,“araştırmanın sınırlılıkları”,“varsayımlar”ve tanımlar" ortaya konmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde sözcüğün tanımı ve kapsamı, sözcük-gösterge ilişkisi, sözcük-kavram ilişkisi, sözcük-sıklık ilişkisi; söz varlığının tanımı ve kapsamı, söz varlığı çalışmalarının önemi ve ülkemizde bu konuda yapılan çalışmalar, şiir dili ve söz varlığımız ve söz varlığının ögeleri üzerinde durulduktan sonra incelediğimiz eserin söz varlığı ögeleri verilmiştir. Eserin söz varlığı öğeleri, alfabetik sıraya göre sayfa numaraları, açıklamaları ve kullanıldıkları bölümlerle beraber verilmiştir. Daha sonra ise eserin ve şairin kısa tanıtımı yapılmış, söz varlığının öğretim programlarındaki yeri ve sözcük öğretimiyle ilgisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, modeli, evren ve örneklem, veri toplama araçları ve verilerin analizi ile ilgili izlenen yol ve yöntem anlatılmıştır. Dördüncü bölümde çalışmamıza konu olan eserin incelenen söz varlığı unsurları tablolar ve grafiklerle sınıflandırılarak verilmiş ve bu veriler yorumlanmıştır. Çalışmamızın beşinci ve son bölümünde tespit edilip incelenen söz varlığı unsurları ile ilgili analiz ve değerlendirmeler yapılmıştır. Anahtar Sözcükler Arif Nihat Asya, Söz Varlığı, Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine the vocabulary of the poem book called Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor/A Flag is Waiting For The Wind of Arif Nihat Asya. In line with this purpose, in the introduction of this study 'problem status and problem sentence', 'the aim of the study', 'the importance of the research', the finiteness of the study', assumptions and definitions have been revealed. In the second part of our study, the vocabulary of the work which was analyzed have been given after we discoursed the extent and definition of the word, word –indicator relation, word-notion relation, word-frequency relation, the definition and extent of vocabulary, the importance of the studies of vocabulary and the researches conducted in our country, poetic language and vocabulary and the items of vocabulary. The vocabulary items of the work have been given with the page numbers in alphabetic order, the definition and the parts the definition and the parts which they are used. Then, the work and the poet have been introduced briefly, the relation of vocabulary teaching and the place of vocabulary in the curriculum has been discoursed. In the third part, the method and model of the study, the population and sample, the data collection tools, the method of procedure and the course of data analysis have been explicated. In the fourth part, the vocabulary items of the analyzed work in our study have been classified with the tables and charts and the data has been interpreted. In the last and fifth parth of our study, the determined and viewed vocabulary items have been analyzed and evaluated. Key Words Arif Nihat ASYA, Vocabulary, Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor/A Flag is Waiting for The Wind