Akran destekli yazmanın yazma başarısına etkisi ve öz-düzenleme becerileri bağlamında incelenmesi
The impact of peer-assisted writing on writing achievement and examination of it within the context of self-regulation skills
  1. Tez No: 546766
  2. Yazar: İSMAİL SARİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YILAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı akran destekli yazma etkinliklerinin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yazma başarısına etkisinin olup olmadığını tespit etmek, yazma sürecini derinlemesine incelemek ve süreçle ilgili olarak öğrenci ve öğretmen görüşlerini belirlemektir. Ayrıca çalışmada akran destekli yazma bağlamında ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin öz-düzenleme becerilerini araştırmak da amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışma karma araştırma yaklaşımlarına ait gelişmiş karma yöntem desenlerinden müdahale desenine uygun olarak yürütülmüştür. Pilot çalışmanın örneklemi bir ilkokul 4. sınıf şubesinden, asıl uygulamanın örneklemi ise dört adet ilkokul 4. sınıf şubesinden oluşmaktadır. Örneklemler, küme rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Nicel verilerin analizinde ileri düzey istatistiksel yöntemlere başvurulmuş; nitel verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Pilot çalışma sonucunda katılımcıların yazma başarı ve performansının sınıfın geri kalanına oranla daha fazla artış gösterdiği tespit edilmiştir. Nitekim yazma başarı puan ortalamaları, toplam kelime sayıları ve doğru kelime sayısı oranları açısından deney gruplarına ait ön-test, son-test ve kalıcılık testi ölçümleri arasında son-test ve kalıcılık testi lehine ve anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür. MANCOVA analizi sonuçları ise yazma başarı puanı ve doğru kelime sayısı oranları açısından deney gruplarının lehine ve anlamlı bir farklılığın olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların akran destekli yazma sürecinde bazı öz-düzenleme davranışları sergilediği gözlenmiştir. Sonuç: Çalışmada akran destekli yazma çalışmalarının öğrencilerin yazma başarı ve performanslarını artırmada etkili bir yöntem olduğu, meydana gelen değişimin kalıcılık etkisinin güçlü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Pilot çalışma ve asıl uygulamadan elde edilen nitel bulguların nicel bulguları açıkladığı ve desteklediği görülmüştür. Ayrıca yazma eylemi öncesi, esnası ve sonrasında öğrencilerin bir dizi öz-düzenleme davranışı sergilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine whether peer-assisted writing activities have an effect on the writing achievement of 4th grade students, to examine this writing process deeply, and to determine the views of the students and the teachers about peer-assisted writing process. An additional aim is to investigate the self-regulation skills of 4th graders in the context of peer-assisted writing. Method: Current study is conducted using intervention method, a type of advanced mixed method design. The sample of the pilot study consists of a class of 4th graders and the sample of the main study consists of four other classes of 4th graders. In order to select participants of the study, a clustered random sampling method is adopted. A series of advanced statistical methods are used to analyze quantitative data, and descriptive and content analysis are used to analyze the qualitative data. Findings: The findings of the pilot study indicate that the writing performances and writing scores of the participants in the study increase more than the other students in the class who do not participate in the study. When the results of the main study are examined, it becomes obvious that there is a significant difference between the pre-test, post-test and permanency test results of the students in the experimental groups in support of post-test and permanency test, in terms of their writing scores, the total number of words and the total number of correct words. The results of MANCOVA reveal a significant difference in support of students in the experimental groups in terms of their writing scores and the number of correct words. In addition to these findings, it is also observed that participants exhibit some self-regulation behaviors during the peer-assisted writing process. Result: Based on the findings of this present study, it can be concluded that peer-assisted writing is an effective method for increasing students' writing achievement levels and improving their writing performance; and it can also be inferred that the permanency effect of the method is quite strong. Besides, the qualitative findings obtained from the pilot and the main studies explain and support the quantitative findings. Finally, it is observed that the students exhibit a series of self-regulation behaviors before, during and after the writing process.