İnsan kaynakları yönetiminde bilgi teknolojilerinin kullanımı: Konya organize sanayide bir araştırma
Use of information technologies in human resource management: A research in Konya organized industry
- Tez No: 546781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL BÜYÜKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bilgi ve teknolojinin işletmelerde daha yoğun kullanılması kuşkusuz önemli avantajlar sağlamaktadır. İşletmelerin birbirlerine rekabet üstünlüğü sağlama, maliyeti azaltma yoluyla verimliliği ve karlılığı arttırma bu avantajlardan en önemlileridir. Bilgi çağında, daralan pazar payı ve gelişen teknoloji maliyetleri ile hızla değişen müşteri topluluklarıyla baş edebilmek için, bilgi teknolojisi ile işletmeler arasındaki ilişkiyi formüle ederek, klasik yönetici modelleri terk etmelidir. Rekabete dayalı uygulamalar da, başarılı olmak isteyen işletmeler, insan kaynakları yönetimini ve bununla beraber çalışanların kariyer planları, performans değerlendirmelerini günümüz şartlarına orantılı olarak yeniden değerlendirme sürecine girmelidir. Bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, gerek işletmelerin yapılarında gerekse çalışanların iş tanımlarının yeniden düzenlenmesi konusunda önemli katkıları olmuştur. Bu çalışmanın amacı Konya Organize Sanayi Bölgesinde bilgi teknolojilerini insan kaynakları alanında kullanım durumlarını tespit etmektir. Çalışmada 208 işletme üzerinden uygulanan anket sonucunda, işletmelerin yarısının insan kaynakları departmanına sahip olmadığı ve bilgi teknolojilerini insan kaynakları yönetimin de yeteri kadar kullanılmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca insan kaynakları yönetiminde bilgi teknolojilerden aktif şekilde yararlanan işletmelerin, tamamının uluslararası ya da küresel pazarda iş yapan işletmeler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The more intensive use of information and technology in enterprises definitely provides significant advantages. Businesses providing competitive advantage to each other, increasing productivity and profitability through cost reduction are the most important advantages. In the information age, in order to cope with the rapidly changing customer groups with its shrinking market share and developing technology costs, it must abandon the classic executive models by formulating the relationship between information technology and businesses. In the applications based upon Competitiveness, businesses that want to succeed, Human resources management and career plans of employees should also undergo a process of reassessment of performance evaluations in proportion to current conditions. Encountered Developments in information technologies, has made important contributions both in the structure of the businesses and in the reorganization of the job descriptions of the employees. The aim of this study is to determine the usage of information technologies in human resources area in Konya Organized Industrial Zone. As a result of the survey conducted on 208 enterprises, it has determined that half of the enterprises do not have human resources department and information technologies are not used sufficiently human resources management. In addition, it has been determined that the enterprises that actively utilize information technologies in human resources management are the enterprises that do business in the international or global market.