Küçük Hezarfen çizgi filminde yer alan millî kültür, millî değer, millî kimlik unsurlarının incelenmesi
The examination of national culture, national value, national identity elements in Küçük Hezarfen cartoon
- Tez No: 546782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Küreselleşme ile kültürel çeşitliliğin hızla azaldığı, milletlere has kimliklerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bir dünyada millîlik kavramı önceki asırlara göre günümüzde çok daha büyük bir anlam taşımaktadır. Atalarımıza, yurdumuzun savunulmasında her türlü fedakârlığı göze almış tüm yurttaşlarımıza karşı en büyük vazifemiz millî özelliklerimizi korumak olmalıdır. Bu bağlamda millî kültürümüzü, milli değerlerimizi ve millî kimliğimizi gelecek nesillere ulaştırabilmek adına çocuklarımızı iyi eğitmek oldukça önem arz etmektedir. Çizgi filmler günümüzde çocuklarımıza doğrudan hitap eden bir kaynak olmuştur. Millî özelliklerimizin çocuklara iletilebilmesi adına çizgi film içerik ve senaryolarının incelenmesi önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı TRT Çocuk kanalında yayınlanmış olan“Küçük Hezarfen”çizgi filmindeki millî kültür, millî değer ve millî kimlik unsurlarının neler olduğu ve bu unsurların ne kadar yoğunlukla işlendiğinin tespit edilmesidir. Bu sayede millî unsurlarımızın öğretiminde yerli yapım çizgi filmlerden ne ölçüde yararlanılabileceği belirlenmiş olacaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılarak araştırma verileri toplanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde ve yorumlanmasında kategorisel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Millî unsurların tespitinde araştırmacı tarafından oluşturulan içerik değerlendirme formu kullanılmıştır. Küçük Hezarfen çizgi filminde farklı geçme sıklıklarından oluşan 23 millî kültür, 20 millî değer ve 7 millî kimlik unsur tespit edilmiştir. Çizgi filmde millî kültür unsurlarından kahve kültürü; millî değer unsurlarından aile; millî kimlik unsurlarından ise semboller en sık işlenen ögeler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a world where cultural diversity is rapidly declining by globalization and national identities are threatened with extinction, the concept of nationality has a much greater meaning than today. Our greatest duty towards our ancestors and all our fellow citizenswho have taken every sacrifice in the defense of our country to should be to protect our national characteristics. In this context, it is very important to educate or children well in order to deliver our national culture, nationel values and national identity to future generations. Today cartoons have been a source that influences directly themselves for our children. In order to convey or national characteristics to children, it is important to examine cartoon content and scenarios. The purpose of this study is to determine the national culture, national value and national identity elements in the cartoon“Küçük Hezarfen”published in TRT Çocuk channel and to determine how these element are deeply processed. In this way, the extent to wich domestic production cartoons can be utilized in teaching our national elements will be determined. In this research, research data where collected from the qualitative research methods usıng document analysis method. Categorical content analysis method was used to analyze and interpret the research data. A content evaluation from was used by the researcher in the determation of national elements. 23 national cultures, 20 national values and 7 national identities were determined in the cartoon“Küçük Hezarfen”which are consisted by different passing frequencies. Coffee culture from the elements of national culture, family from the elemets of natıonal values and symbols form national identity element were determined as the most frequently processed elemets in the cartoon.