Kriminolojide yeni bir yaklaşım: Görsel kriminoloji
A new apporach in criminology: Visual criminology
- Tez No: 546795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN VELİ KÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan çalışmada literatür taramasına dayalı olarak ilk etapta kriminoloji terimlerine yer verilmiştir. Suç ve suçlu davranışa farklı bilimsel disiplinlerde nasıl yaklaşıldığını, ele alındığını ve çözüm önerisi olarak nelerin sunulduğuna dikkat edilmiştir. Burada, suç teorilerinin bireyselden başlayıp çevre, ekonomi gibi konular ağırlıklı olmak üzere sosyoloji bilimine doğru evrilmesi görülmektedir. Yapılan bu çalışmada görsel verilerden yalnızca fotoğraf ele alınarak betimsel bir analiz yapılmıştır. Fotoğraf ve sosyolojinin ortaya çıkışı aynı tarihlere denk gelmektedir. Suç ve suçlu davranışı analiz eden disiplinler arası yaklaşımlara dikkat edildiğinde ağırlığın suç ve suçlu davranışı önlemeye, engellemeye yönelik olduğunu görebiliriz. Fotoğrafların da bu amaca yönelik katkısı olduğu söylenebilir. Görme biçimleri ve fotoğraf analizi konusunda temel kategorilerin belirlenmesi görsel kriminoloji açısından son derece önemlidir. Sonuç olarak literatür taraması ve fotoğraf analizine dayalı betimsel metot yoluyla konu derinlemesine ele alınmış ve bu yönde yapılan çalışmalarla katkı sağlanmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, criminology terms are mentioned based on literature review. How crime and criminal behaviors have been approached and reviewed by various scientific disciplines and the solutions provided by them have been dealt with thoroughly. It is seen that theories of crime have evolved from individualistic to social theories, especially as regards subjects such as environment and economy. In this research, a descriptive analysis has been made by using only photographs. Photography and sociology emerged at the same time. When interdisciplinary approaches that analyze crime and criminal behavior are considered, we can see that importance is given to preventing crime and criminal behavior of the weight. It can be said that the photographs contribute to this purpose. It is extremely important for visual criminology to determine basic categories of ways of seeing and photograph analysis. As a result, the subject is examined in depth through descriptive method based on literature review and photograph analysis and it is aimed to contribute to the studies conducted in this direction.