Bilişim suçları ve siber güvenlik
Cybercrimes and cybersecurity
- Tez No: 894282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ALTUNKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bilişim alanı insana sunduğu faydalar ve konfor kadar kişi, kurum ve devletler için potansiyel riskler de oluşturmaktadır. Toplumsal kontrol mekanizması olan hukukun bilişime uygulanması teknik unsurlar dahil her şeyden önceliklidir. Bilişim alanının bilgisayar, İnternet ve siber güvenlik gibi teknik ve siyasi unsurları kapsadığı düşünüldüğünde; bilişim suçlarına ilişkin bu çalışma, multi-disipliner bir yaklaşım içerisinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı bilişim suçlarının; bilişime bağımlı ve bilişimle bağlantılı suçların, işlenme yöntemleri, araçları ve türlerinin özel ve resmi kuruluş ölçeklerinde hukuk perspektifinden değerlendirilmesidir. Türkiye Cumhuriyeti ve uluslararası mecradaki yaklaşımlar, sorunlar ve mücadele yöntemleri de irdelenmiştir. Hayatın bu kadar merkezinde olan bir konu olarak siber güvenlik bu çalışmanın önemini de ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamı genel olarak bilişim suçlarıyla sınırlandırılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden literatür taramasının kullanıldığı bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde konuya giriş yapılarak çalışmanın önemi; amacı, araştırma yöntemi ve konunun sınırları belirtilmiştir. İkinci bölümde genel bilgiler başlığında; bilgi, bilim felsefesi ve teknoloji ilişkisi; bilişim alanı, bilişim sistemi ve bilişim ağı kavramları irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde bilişim unsurlarından; bilgisayar, İnternet, yapay zekâ ve blok zinciri gibi dijital dünyanın yeni kavramları tartışılmıştır. Dördüncü bölümde gündemi meşgul eden siber güvenlik olgusu; siber alan, siber güvenlik kavramı, bilgi güvenliği, bilişim suçu failleri ve siber korsanlar, siber savunma, ülkelerin siber güvenlik kapasiteleri ile kurumları ve siber savaşlar başlıkları altında açıklanmıştır. Tez çalışmasının odağını oluşturan beşinci bölümde; bilişim ile hukuk ilişkisi kurularak,“bilişim hukuku”kavramı, bilişim suçlarının ortaya çıkışı, bilişim suçlarında kavram karşılaştırmaları, klasik suçlardan farkları, kriminoloji ve cezalandırmanın bilişim suçları üzerine etkileri, bilişim suç politikası, bilişim suçlarının işlenme yöntemleri, bu suçlarla mücadelenin uluslararası hukuk boyutu ve önlenmesine ilişkin uluslararası çalışmalar ile“Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesi'ndeki Suç Türlerinin Türk Ceza Hukuku Üzerinden Değerlendirilmesi”yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The field of informatics poses potential risks for individuals, institutions, and states along with the benefits and comfort it offers to individuals. The application of law, which is a social control mechanism, to informatics takes precedence over everything else, including technical elements. Since the field of informatics covers technical and political elements such as computers, the Internet, and cybersecurity, this study on cybercrimes has been carried out taking a multi-disciplinary approach. The aim of the study is the examination of cybercrimes, cyber-dependent and cyber-related crimes, and the methods, tools, and types of these crimes from the perspective of law on the scales of private and public institutions. Approaches, problems, and methods of combating in the Republic of Turkey and the international arena have also been analyzed. Cybersecurity, being such a central issue in life, also reveals the importance of this study. The scope of the study is mainly confined to cybercrimes. This study, which employs a literature review -one of the qualitative methods- consists of five parts. In the first part, an introduction to the topic is made and the importance of the study, its purpose, its research method, and the limits of the subject are stated. In the second part, under the title of“general information”; the relationship between knowledge, the philosophy of science and technology; the concepts of the information field, information system, and information network are examined. In the third part of the study, the new concepts of the digital world such as computers, the Internet, artificial intelligence, and blockchain are discussed. In the fourth part, the cybersecurity phenomenon that is high on the agenda is explained under the headings of cyberspace, cybersecurity concept, information security, cybercriminals and hackers, cyber defense, cybersecurity capacities and institutions of countries, and cyberwarfare. In the fifth part, which constitutes the focus of the thesis study, a relation between informatics and law is established and the concept of“information technology law”, the emerge of cybercrimes, concept comparisons in cybercrimes, their differences from ordinary crimes, the effects of criminology and punishment on cybercrimes, cybercrime policy, methods of committing cybercrimes, the legal dimension of the fight against such crimes and international studies on their prevention and the“Evaluation of the Types of Crimes in the Convention on Cybercrime through Turkish Criminal Law”are discussed.