Gümrük kaçakçılığı suçları ve gümrük kabahatlerinin kriminoloji perspektifinde incelenmesi
Examination of customs smuggling crimes and customs misdemeanors from the perspective of criminology
  1. Tez No: 990692
  2. Yazar: FEYZANUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN RENÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  6. Anahtar Kelimeler: (Gümrük Vergileri, Kaçakçılık, İthalat, Dış Ticaret, Rasyonel Seçim, Kamu Zararı), (Customs Duties, Smuggling, Import, Foreign Trade, Rational Choice, Public Loss
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gümrük kaçakçılığı suçları ve gümrük kabahatlerini kamu politikaları çerçevesinde ele alarak, söz konusu fiillerin rasyonel seçim teorisi bağlamında nasıl şekillendiğini incelemektedir. İlk bölümde, gümrük hukukunun temel kavramları, ilgili mevzuat ve gümrük yükümlülüğünün niteliği ortaya konulmuş; gümrük kabahatlerinin yasal dayanakları ile gümrük vergileri ve uyuşmazlıklarına ilişkin yargısal yetki düzenlemeleri sistematik biçimde açıklanmıştır. İkinci bölümde, suç teorisinin tarihsel gelişimi çerçevesinde klasik, yeni klasik ve rasyonel seçim yaklaşımları incelenmiş; suça yönelmede fırsat, maliyet ve fayda unsurlarının belirleyici rolü tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, gümrük kaçakçılığı ve kabahatleri kamu politikaları, suç maliyeti, kamunun üstün yararı ve önleme stratejileri bağlamında ele alınmış; Ticaret Bakanlığı verileri ve jeopolitik konumun etkisi doğrultusunda suçun yapısal dinamikleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise araştırmanın kapsamı, sınırları, yöntemi ve verileri ortaya konulmuş; Danıştay ve Yargıtay içtihatlarından elde edilen bilgiler kriminolojik çerçevede analiz edilmiştir. Tezin genel amacı, gümrük kaçakçılığıyla mücadelede hukuki düzenlemelerin, ekonomik etkenlerin ve bireylerin rasyonel tercih süreçlerinin bir arada değerlendirilmesine imkân veren bütüncül bir yaklaşım sunmaktır. Bu bağlamda çalışma, hem suç politikalarının şekillenmesine katkı sağlayabilecek teorik temelleri hem de uygulamaya yansıyan unsurları birlikte ele alarak alana özgü kapsamlı bir perspektif geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines customs smuggling offences and customs misdemeanors within the framework of public policies, focusing on how these acts are shaped through the lens of rational choice theory. In the first chapter, the fundamental concepts of customs law, the relevant legislation, and the nature of customs obligations are presented, while the legal foundations of customs misdemeanors, customs duties, and the judicial jurisdiction concerning related disputes are explained systematically. The second chapter examines the historical development of crime theory through classical, neo-classical, and rational choice approaches, discussing the determining role of opportunity, cost, and benefit factors in the inclination toward criminal behavior. The third chapter addresses customs smuggling and misdemeanors within the context of public policies, crime costs, public interest, and prevention strategies, and explains the structural dynamics of these offences in light of Ministry of Trade data and the country's geopolitical position. In the fourth chapter, the scope, limitations, methodology, and data of the research are outlined, and information obtained from the case law of the Council of State (Danıştay) and the Court of Cassation (Yargıtay) is analyzed from a criminological perspective. The primary aim of the thesis is to offer a holistic approach that enables the simultaneous consideration of legal regulations, economic factors, and individuals' rational decision-making processes in combating customs smuggling. In this regard, the study develops a comprehensive perspective specific to the field by integrating both the theoretical foundations that may contribute to shaping crime policies and the elements reflected in practice.