Bir kavram olarak postminimalizm
Postminimalism as a concept
- Tez No: 546800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sanat kavramı, zamana uygun bir dönüşüm içinde bulunmuştur. Bu dönüşümler içinde yirminci yüzyılda gerçekleşen sanatsal hareketlerin eş zamanlı yaşanması, çağın sanatçıları için pek çok sanat akımı içinde aktif bir biçimde sanat yapma olanağı vermiştir. Böylece, zamanın gerektirdiği farklı nedenlerden dolayı sanatta soyut anlatım zamanla paralel bir dönüşüm göstermiştir. 1960'larda var olmaya başlayan Kavramsal Sanat, Minimalizm, Proses Sanat ile beraber çağın sanatsal hareketleri ve çalışmamızın temel konusu olan Postminimalizm algısı bu durumun ifade etme şekli olmuştur. Böylece sanatçı, modern dünya değerleri karşısında sanat yapma eylemini sorgulayarak fütürist kimliğini gösterme fırsatına sahip olmuştur. Ayrıca sanatçıların sürekli bir arayışta ve deneysel girişimlerde olmalarıyla beraber dönemin sanat akımları arasında sınırların belirgin olmamasından dolayı, hangi akımda yer aldıklarına karar vermek güçleşmiştir. Bu durum sanatçılara, bir akımdan bir diğerine geçme veya aynı zamanda birkaç hareketin içinde bulunma şansı vermiştir. Bu sebepten dolayı dönemin sanatçılarını, bir sanat akımına ait olduğunu söylemek eksik bir ifade olabilmektedir. Minimalizm ve Kavramsal Sanat ile beraber değişen ve gelişen düşünce algısı, sanat kavramının anlamını ve sunum şeklini tartışmaya açmıştır. Resim ve heykel anlayışını tekrar şekillendiren bu sanatsal hareketler, yeni fikirlerin varlığını somutlaştıran, geleneksel unsurlardan indirgediği sanat eserini,“nesne”biçiminde var olmasıyla beraber“fikir”ile de yapılabileceği düşüncesini gündeme taşıyan sanat algısını yapılandırmıştır. Bu bağlamda, 1960'larda ortaya çıkan Minimalizm'in tartışılan ve kabul edilmeyen düşünceleri, Postminimal algının var olmasına zemin hazırlamıştır. Postminimalizm anlayışı, farklı materyal ve teknikler kendini göstermiştir. Bu algıyla postminimalizmin, özellikle Minimalizm ve Kavramsal Sanat başta olmak üzere farklı sanatsal hareketler ile beraber var olmaya devam etmiştir. Postminimalizm'in belirli bir sanat akımı mı ya da sanatsal bir eğilim mi olduğu araştırılan bu çalışmada, olgu ile ilgili kavramlar ve sanatçılar araştırılmıştır. Ayrıca bu araştırmalar sonucunda elde edilen veriler, kavramsal bir çerçeve bağlamında metine dönüştürülmüştür. Bunun yanı sıra elde edilen sonuç bağlamında Postminimalizm ile ilgili eserler üretilmiş ve çalışmalara kavram ile bağlantılı açıklamalar getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of art has changed over time. The artistic movements in the twentieth century were experienced simultaneously with these changes. At that, the artists of the time were able to perform art actively in many art movements. Thus, the abstract expression in art also showed a parallel change due to different reasons. Conceptual Art, Minimalism, Proses Art which started to exist in the 1960s, other artistic movements of the time and Postminimalism which is the main subject of our study, have been a way of expressing these changes. In this way, the artist had an opportunity to show his futuristic identity by questioning the act of performing art against the modern world values. On the one hand, artists were in constant search and in experimental attempts; on the other hand, the boundaries between the arts movements of the period were not apparent; therefore, it is difficult to decide which artists take part in which artistic movement. This complicated situation gave the artists a chance to move from one artistic movement to another or to be in a few movements at the same time. For this reason, it is not correct to say that the artists of that time belonged to a particular art movement. Changing and developing thought perception under the influence of Minimalism and Conceptual Art, turned the meaning and presentation of the concept of art into debate. These artistic movements, which reshape painting and sculpture, have embodied the existence of new ideas. These artistic movements have also raised an art perception that the work of art created by using traditional elements could be expressed not only as an“object”but also as“an idea”. In this context, discussed and unacceptable ideas of minimalism, emerging in the 1960s, set the stage for the existence of postminimal perception. The concept of postminimalism is manifested by different materials and techniques. Thus, postminimalism continued to exist with different artistic movements, especially with Minimalism and Conceptual Art. In this study, the answer to the question of wheather postminimalism is a particular art movement or an artistic trend is searched and some concepts related to the fact and artists have been studied. Also, the data obtained as a result of this study were written as text in a conceptual framework. Moreover, according to the results, some art works were performed in relation to postminimalism and they were explained with the concept of postminimalism.