The Kosovo intervention by NATO: Within the scope of humanitarian intervention
İnsani müdahale kapsamında NATO'nun Kosova müdahalesi
  1. Tez No: 979722
  2. Yazar: VOLKAN ERDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK KOCHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
Özet
Uluslararası alanda kuvvet kullanımı konusunda üzerinde uzlaşılmış bir tanımın bulunmaması, ciddi tartışmalara yol açmıştır. Bir yandan, kuvvet kullanımını yasaklamayı amaçlayan ve kavramı geniş biçimde tanımlayan yaklaşımlar mevcuttur. Öte yandan bazı akademisyenler, meşru müdafaa gibi kuvvet kullanımı yasağının istisnalarına vurgu yaparak kavramı tanımlamakta ve dünya barışının korunması ile çatışmalara çözüm bulunması amacıyla kuvvet kullanımının sınırlı biçimde uygulanmasını savunmaktadır. Uluslararası hukukta, insan hakları ihlallerini“önlemek”amacıyla bir devlete ne zaman, nasıl, kimin yetkisiyle ve hatta müdahale edilmesinin doğru mu yanlış mı olduğu soruları hâlen alanın en tartışmalı konuları arasında yer almaktadır. Bu tür tartışmalar, yakından incelenmesi gereken ciddi ihtilaflar doğurmaktadır. Bu doğrultuda, bu tezin amacı, NATO'nun Kosova Müdahalesini inceleyerek“kuvvet kullanımı”ve“insani müdahale”kavramlarını anlamaktır. Çalışmada, özellikle insani gerekçeler temelinde müdahalenin meşrulaştırılmasında kritik öneme sahip olan güç ilişkilerini ortaya koymak amacıyla TWAIL (Üçüncü Dünya Uluslararası Hukuk Yaklaşımları) perspektifi kullanılmıştır. Araştırmanın genel sonucuna göre, Kosova Müdahalesi hukuka aykırı bir müdahaledir ve literatürde“insani müdahale”kategorisi altında değerlendirilse dahi, yarardan çok zarar doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
The lack of an internationally agreed definition on the use of force has caused a great deal of controversy. On one hand, definitions exist that broadly outline the term with the aim of prohibiting its use. On the other hand, some scholars define the term with emphasis to exceptions to its prohibition, such as self-defence, and defend limited application of the use of force with the aim of maintaining world peace and finding solutions to conflicts. In international law the questions of when, how, under whose authority and even whether it is right or wrong to intervene in a state in order to 'prevent human rights violations' is still a hot topic in the field. Such debates create controversies that are need to be investigated closely. Thus, the purpose of this dissertation is to understand the notion of 'use of force' and 'humanitarian intervention' via investigating the Kosovo Intervention by NATO. The study has used the TWAIL (Third World Approaches to International Law) approach to reveal the power relations involved, which is crucial for the justification of the intervention, especially on humanitarian grounds excellent. The overall conclusion of the research is that the Kosovo Intervention is an unlawful one and it did more harm than good even if it is placed under the 'humanitarian intervention' category in the literature.